‘’ SELİMİYELİLER 50 YIL SONRA TEKRAR SELİMİYE’DE ‘’ PROGRAMI
50.NCİ YIL KUTLAMA KOMİTESİ ADINA KONUŞMA
30 MAYIS 2009, SELİMİYE KIŞLASI

ERCAN ERTÜRETEN Mak.Yük.Müh. (E)Yb.
SAO 1959   2 / 7   1456

 

TARİHTEN NESİLLERE ARMAĞAN OLSUN DİYE,
EN MUHTEŞEM KIŞLADAN KURULDU SELİMİYE

RUHUMUZDA HÜR VATAN KALBİMİZDE HARBİYE,
DÖRT UFUKTAN SESLENİR KAHRAMAN SELİMİYE

SERDAR ÖZTÜRK’E AİT BU MISRALARIN 4 KULEDE YANKI YAPACAĞI BU GÜN ‘’SELİMİYELİLER 50 YIL SONRA TEKRAR SELİMİYE’DE‘’ PROGRAMI İÇİN TOPLANMIŞ BULUNUYORUZ.

DÜN İLK OKUL KOMUTANIMIZ KURMAY ALBAY FERİT ERDOĞAN’IN KARACAAHMET’TEKİ MEZARINI KUTLAMA KOMİTESİ OLARAK, BİZE KATILAN BAZI SELİMİYELİLER İLE BİRLİKTE, ZİYARET ETTİK.

YARIN NOSTALJİK BİR TEKNE PROGRAMI İLE KULELİ ASKERİ LİSESİ’NE GİDECEK VE ORADA SELİMİYE’NİN DEVAMINI VE İZLERİNİ İNCELEYECEĞİZ.  KEŞKE ERZİNCAN ASKERİ LİSESİ İÇİN HAYDARPAŞA GARI’NDA VE ERZİNCAN’DA DA İZ SÜREBİLSEYDİK.

BU TOPLANTI VESİLESİ İLE BİZLERİ ONURLANDIRAN  ORDU KOMUTANIMIZ ‘’ONURSAL SELİMİYELİ’’ ORGENERAL ERGİN SAYGUN’U, DEĞERLİ ÖĞRETMENLERİMİZİ, SELİMİYELİ AĞABEY VE KARDEŞLERİM İLE EŞLERİNİ VE ÇOCUKLARINI KUTLAMA KOMİTEMİZ ADINA SEVGİ VE SAYGI İLE SELAMLIYORUM.

HEPİNİZ HOŞ GELDİNİZ...

SELİMİYE ASKERİ ORTAOKULU, ÇOK YERİNDE BİR KARARLA, 1959 YILINDA BU TARİHİ KIŞLADA ÖĞRENİME BAŞLADI.  BÖYLE BİR OKULDA OKUMA İHTİYACI OLAN 15.000 KİŞİ MÜRACAAT EDEREK İMTİHANLARA GİRMİŞ; KULELİ VE ERZİNCAN’DAN GELENLER DAHİL 1875 KİŞİ KAZANMIŞ. BU İMKANDAN FAYDALANABİLME ORANI % 12 CİVARI....

OKUL, 1960’DA TEKRAR VE SON DEFA OLARAK ÖĞRENCİ ALIYOR. BİZDE  SIHHATLİ BİLGİ YOK, 1000 KİŞİ DE 1960 YILINDA ALINMIŞ OLSA TOPLAM SELİMİYELİ SAYISI 2875 DEMEKTİR.

İŞTE BİZ BU ÇEŞİTLİ YÖNLERE DAĞILMIŞ SELİMİYELİLERİ BULMAK VE KUTLAMALARA GETİRTMEK İÇİN YOLLARA DÜŞTÜK.

BU GÜN GELDİĞİMİZ NOKTADA,  221 SELİMİYELİ BERABERLERİNDEKİ EŞLERİ İLE BİRLİKTE 380 KİŞİ OLARAK KUTLAMALARA KATILIYORLAR. BUNLARIN ARASINDA;

GATA KOMUTANI KORG. HASAN MEMİŞOĞLU VAR

DATÇA, MANAVGAT, ANTALYA, KUŞADASI, BODRUM GİBİ TATİL BELDELERİNİ BIRAKARAK GELEN; FERHAT ÜNSALAN, ALİ HAYDAR YEDEK, CUMHUR UTKU, VOLKAN ŞALLI, NEJAT ÖZTEMİZEL VE ZEKİ MUHTAROĞLU VAR.

UZAKLARDAN BAKÜ’DEN İZZET ŞENER, LEFKOŞE’DEN KEMAL EYÜP ADALIER VE ABD’DEN SABAHATTİN SAKMAN VAR.

MEŞHUR SÜVARI SUBAYLARI  HALİL KALAYCI VE ZAFER ÖZER PAŞALAR, CENAP DURU, ATALAN BAYRAKTAR VE CENGİZ GÜNGÖR DE SELİMİYELİ OLARAK BU GÜN BURADALAR..

İRTİBAT KURDUĞUMUZ 173 SELİMİYELİ, ÇOK ARZU ETMELERİNE RAĞMEN, BİZE KATILAMIYACAKLARINI BİLDİRDİLER.

ORG. HASAN IĞSIZ , ORG. ATİLLA IŞIK, ORG.ERDAL CEYLANOĞLU VE ORG. SALDIRAY BERK GELECEKLERİNİ TEYİT ETTİKLERİ HALDE, SON ANDA ÖZÜRLERİ VE BAŞARI DİLEKLERİ İLE KATILAMIYACAKLARINI BİLDİRDİLER. BANA MEKTUP GÖNDERMİŞ OLAN ORG HASAN IĞSIZ VE ORG. ERDAL CEYLENOĞLU’NUN MEKTUPLARINI, ZAMAN KAYBETMEMEK İÇİN, BU AKŞAM FENERBAHÇE ORDUEVİNDE SİZLERE OKUYACAĞIM.

BU DURUMDA TEMAS KURABİLDİĞİMİZ SELİMİYELİLER  394 VE % 15 CİVARI BİR ORANDA.  DEMEKKİ DAHA ALINACAK ÇOK YOLUMUZ VAR..

BU ORAN NİYE BÖYLE DÜŞÜK?

BU DURUM TAMAMEN İŞE SIFIRDAN BAŞLANMASINDAN KAYNAKLANDI. KATILIMLAR İÇİN MEVSİMİN UYGUN OLMADIĞI DA SÖYLENEBİLİR.

ÖNCELİKLE 50 SENE GEÇMİŞ, EN UFAK BİR TEŞEBBÜS VE ETKİNLİK OLMAMIŞ. PİLAV GÜNÜMÜZ BİLE YOK. SELİMİYELİLER SELİMİYE ASKERİ ORTAOKULU’NA OLAN AİDİYETLERİNİ KAYBETMİŞLER. ARALARINDA EN UFAK BİR HABERLEŞME ZİNCİRİ KURULMAMIŞ. KİMSE SELİMİYE’DEN GENELDE BAHİS ETMİYOR.

SELİMİYELİLER TÜM BU OLUMSUZ ORTAMA RAĞMEN BU GÜN BU GÜZEL ÇİZGİYE GELEBİLMİŞ DURUMDADIR.

BU NASIL OLDU?

BERKER BARÇAK İSİMLİ BİR SELİMİYELİ KARDEŞİMİZ, YEMEMİŞ İÇMEMİŞ  BİR SELİMİYE ASKERİ ORTAOKUL WEB SİTESİ OLUŞTURMUŞ. BU SİTEYİ GÖREN İÇİN HERŞEY DEĞİŞİYOR, TÜM HATIRALAR CANLANIYOR VE AİDİYET DUYGUSU ÜST SEVİYELERE ÇIKIYOR.  BEN DE BU SİTEYİ GÖRDÜĞÜMDE TARİFİ İMKANSIZ DUYGULAR İÇİNE GİRDİM VE HEYECANLANDIM.

ŞU ANDA DİNAMİK VE HEYECANLANDIRICI BİR SİTEMİZ VAR BİZİM ARTIK...

BERKER KARDEŞİMİZ SİTEDE , ‘’2009 OKULUMUZUN KURULUŞUNUN 50.NCİ SENESİ BUNU SELİMİYE KIŞLASINDA KUTLAYACAĞIZ’’ DİYOR.

NE KADAR İDDİALI VE İLERİ SEVİYEDE BİR ÖNGÖRÜ....

BEN BERKER’İ HİÇ TANIMIYORDUM BU VESİLE İLE TANIDIM. 

BİR KHO66 YEMEKLİ TOPLANTISINDA  ORDU KOMUTANIMIZA  ‘’BİZ 2009’DA SELİMİYE ASKERİ ORTAOKULU’NUN 50.NCİ YILINI KUTLAMAK İSTİYORUZ, BİZİ DESTEKLERMİSİNİZ’’ DİYE SORDUM. ‘’TABİİ NE GEREKİYORSA YAPALIM,  BEN DE SİZİ O GÜN  KISA PANTOLON İLE YÜRÜTECEĞİM’’ DEDİ VE BÜYÜK YARDIMLARINI GÖRDÜĞÜMÜZ PROTOKOL’DEN YARBAY KEVSER OFLUOĞLU’NU GÖREVLENDİRDİ.

DESTEĞİ ALDIK AMA ORTADA NE SELİMİYELİ VAR NE DE KUTLAMA ORGANİZASYONUNU YAPACAK KOMİTE.  KONUYU BERKER VE DAHA ÖNCEDEN TANIDIĞIM GÜNAY  KIRAL İLE KONUŞTUK. MEĞER GÜNAY DA BU KONUDA BİR ŞEYLER YAPMAK İÇİN GAYRET İÇİNDEYMİŞ. DAHA ÖNCEDEN ÇOK İYİ TANIDIĞIM VOLKAN KAPLAMA PAŞA BERKER’E KONU İLE İLGİLİ YARDIMLARDA BULUNMUŞ; KONUYA HAZIRLIKLI 4 KİŞİ OLARAK, KENDİ KENDİMİZİ GÖREVLENDİREREK YOLA KOYULDUK.

O DEVREDE , UZUN YILLARDIR TANIDIĞIM SEVGİLİ BORA BÜYÜKÖNER’İN DE SELİMİYELİ OLDUĞUNU ÖĞRENDİM. KENDİSİNİ BİZİM KOMİTEYE DAVET ETTİK; MEMNUNİYET İLE KABUL ETTİ.  DAHA SONRA  ‘’KEDİ’’ DURSUN GÜRLER İSVEÇ’TEN  BÜYÜK BİR HEYECAN İLE KATILDI; HEPİMİZİ OLUMLU ŞEKİLDE MOTİVE ETTİ.

KOMİTE TAMAM AMA ORTADA HALA SELİMİYELİ YOK.  KHO 65 – 66 – 67 – 68 – 69 – 70 DEVRELERİNDEN TEMSİLCİ ALALIM KOMİTEYE DEDİK VE ÇAĞDAŞ İLK, CENGİZ ÇİTLİ , CENAP DURU , ALKAN BİNİCİ VE NURİ AYAY BU YENİ DALGA İLE KOMİTEYE KATILDILAR. OLDUK 11 KİŞİ...

SELİMİYELİLERE BULDUĞUMUZ TELEFONLARLA ERİŞMEK İSTEDİK. OLMUYOR, PAHALI OLUYOR. SEVGİLİ BORA İLE KONUŞTUK BİZE SELİMİYE HABERLEŞME GRUBUNU KURDU.

BU HABERLEŞME GRUBUNUN GELİŞMESİ İÇİN ÇOK GAYRET SARFETTİK. BU GÜN 298 SELİMİYELİ BU GRUP ÜYESİ VE SEVGİLİ BORA’NIN SON 2 AY SIKMASINA RAĞMEN 804 ADET MESAJ YOLLAMIŞLAR HABERLEŞME GRUBUNA.

BİZ KUTLAMA DUYURULARIMIZI BURADAN YAPTIK.

HABERLEŞME GRUBU DIŞI OLANLAR TELEFONLA SIHHATLİ BİLGİ ALAMIYORLAR.  60 YAŞ ÜZERİ SELİMİYELİLER GENELDE BİLGİSAYAR VE ELEKTRONİK POSTAYA KARŞI DİRENÇLİLER, YAPAMAYIZ EDEMEYİZ DİYORLAR.

BU DURUMDA , ‘’BAZI SELİMİYELİLER (ASLINDA KHO66’DAN ARKADAŞLARIMI KAST ETMİŞTİM)  HALA DUMAN İLE HABERLEŞİYORLAR BU DEVİRDE BİLGİSAYARA GEÇİLMELİDİR’’ DİYE BİR DUYURU YAPTIM.

SEVGİLİ HÜLAGÜ ÜNSAL BUNA ÇOK İÇERLEMİŞ VE HAREKETE GEÇEREK TÜM BURSA GURUBUNU BİLGİSAYAR SAHİBİ YAPTI. ŞİMDİ ONLAR RAHATÇA HABERLEŞİYORLAR.  BİR GÜN BAKTIM, SON ZAMANLARDA VE ZOR BULDUĞUMUZ VEFALI YILMAZ ÖZKAN’A BİLGİSAYAR ALDIRMIŞLAR; ‘’KEDİ’’ DURSUN İSVEÇ’TEN  GELMİŞ VEFALI’YA DERS VERİYOR.

BU RESMİ VEFALI YILMAZ ÖZKAN’I TANIYANLAR ÇOK DAHA TAKDİR EDECEKLERDİR.

TABİİ BU ARADA BAŞKA SELİMİYELİLERİN DE BU MÜNASEBETLE BİLGİSAYAR SAHİBİ OLDUĞUNU BELİRTEYİM. BUNUN GENÇ (12-15 YAŞ GRUBUNDAKİ) BİZ SELİMİYELİLERE NASIL OLUMLU KATKI YAPTIĞINI / YAPABİLEĞİNİ SİZİN TAKDİRLERİNİZE SUNUYORUM.

HEDEF HABERLEŞME GRUBUMUZU GELECEKTE DAHA ETKİN VE BÜYÜK KILMAK. ..

BAŞKA NELER YAPTIK?

CENAP DURU TÜM ÖĞRETMENLER İLE TEMAS ETTİ. HEPSİ ÇOK HEYECANLANDI. SIHHATİ VE PROGRAMLARI UYGUN OLANLAR BU GÜN BURADA VE FENERBAHÇE ORDUEVİNDE MİSAFİRİMİZ.

ÖĞRETMENLERİMİZ BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ.  BİZLERİ İYİ YETİŞTİRMİŞ OLDUKLARINI DAHA SONRA FARK ETTİK.  4 ORGENERAL VE 2 KORGENERAL GÖREVDE. MİMAR YÜKSEK MÜHENDİS MİLLETVEKİLİ ALTINOK ESEN, PROF.DR. MEHMET AĞAN VE PROF.DR. FAİK ÇOKPEKİN BU GÜN BURADA OLAN BAZI YILDIZLAR.

SEVGİLİ ÖĞRETMENLERİMİZ, İSTATİSTİKİ OLARAK BAKTIĞIMDA; ÇOK SELİMİYELİ ARKADAŞIMIZI ALAYA ÇIKARTMIŞSSINIZ. BİR ÇOK ARKADAŞ SAYENİZDE DEVRE KAYBETMİŞ.

FAKAT BU GÜN HEPSİ BÜYÜK KATKILARINIZIN BİLİNCİNDE OLARAK SİZLERLE KUÇAKLAŞMAYA GELDİ. BU SALONDAKİ 33 KİŞİ, YILLAR ÖNCESİ SELİMİYE’DEN ALAYA ÇIKMIŞ ARKADAŞLARIMIZ. BÜYÜK BİR ARZU VE ÇOŞKU İLE GELDİLER. HEPSİ SAHALARINDA ÇOK BAŞARILI OLMUŞLAR. SİZLERİN ELLERİNİ ÖPECEKLER.

BU BÜYÜK PROJEMİZİ SAĞLAM KAZIĞA BAĞLAMAMIZ LAZIMDI. SELİMİYE ASKERİ ORTAOKUL 50.NCİ YIL HATIRA KORUSU İLE MÜZESİ PROJESİ GELİŞTİRDİK. ORDU KOMUTANIMIZ BİZİ EN İYİ ŞEKİLDE. DESTEKLEDİ.

ORDU KOMUTANLIĞI KORU İÇİN EN İYİ YERİ BİZLERE VERDİ. SEVGİLİ ALKAN BİNİCİ’NİN GAYRETLERİ İLE ÜCRETSİZ TEMİN EDİLEN 320 FISTIK ÇAMINI  23 MART 2009 GÜNÜ TÖRENLE DİKTİK. ÖNÜNE MERMER BİR LEVHA DA KOYDUK. BU KORUYU BU GÜN TÖRENLE AÇACAĞIZ.

MÜZE KURULMASI ZOR BİR KONU. ORDU KOMUTANIMIZ MÜZE İÇİN SERGİLECEK EŞYA BULMAK MAKSADIYLA HER TARAFI KONTROL ETTİRDİ. SONUÇ OLUMLU DEĞİL. KOMUTAN ; ‘’HAYRET SELİMİYE ASKERİ ORTAOKULU’NA AİT HERŞEY BUHARLAŞMIŞ ‘’ DEDİ.

BUNUNLA BERABER, ORDU KOMUTANLIĞI BU KONUDA DA TAM DESTEĞİNİ VERDİ.  BU GÜN İÇİN YETERLİ BÜYÜKLÜKTE BİR YER TAHSİS EDİLDİ VE ORDU’NUN SINIRLI MALİ KAYNAKLARINI DA BU PROJEYE AKTARDI. KOMİTE OLARAK BİZ DE KATKI YAPTIK. ORTAYA GELECEK İÇİN ÜMİTVAR OLMAMIZI GEREKTİRECEK BİR MÜZE ÇIKTI. BU GÜN BU MÜZEYİ AÇACAĞIZ AMA MÜZE KONUSU PROFESYONEL YOL VE YÖNTEMLER İLE DEVAM EDECEK. BU ÖNEMLİ PROJE ARTIK, ORDU KOMUTANLIĞIMIZ KADAR KARA KUVVETLERİ VE GENELKURMAY BAŞKANLIĞI’NIN DA DESTEĞİNİ HAK EDİYOR.  MÜZENİN BU NOKTAYA GELMESİNDE SEVGİLİ GÜNAY KIRAL’IN VE SERGİLECEK EŞYA GÖNDEREN SELİMİYELİLERİN ÖNEMLİ KATKILARINI SÖYLEMEDEN GEÇEMİYECEĞİM.   

SEVGİLİ SELİMİYELİLER, BU GÜZEL HAREKETİN DEVAMI NE OLACAK? BUNA SİZLER KARAR VERECEKSİNİZ. TEMENNİMİZ EN İYİ ŞEKİLDE, ORDU’NUN DA DESTEĞİ İLE BUNU OLABİLDİĞİ KADAR DEVAM ETTİRMEKTİR. BUNU ÖNÜMÜZDEKİ DEVREDE, YENİ SEÇİLMİŞ KOMİTELER İLE DEVAM ETTİRMELİYİZ.

SEVGİLİ SELİMİYELİLER, KUTLAMA KOMİTESİNİN KURULMASI GİBİ ÇALIŞMASI DA KOLAY OLMADI. ÜYELERİN HEPSİ KONULARINDA İDDİALI 60 YAŞ ÜZERİ ŞEFLER... ORTADA ÇALIŞACAK KIZILDERİLİ YOK GİBİ. BENİ GAZ VEREREK BİR YERE GETİRDİLER AMA KIZDIKLARINDA DA PAYLAMAYI İHMAL ETMEDİLER. KIZINCA İSTİFA ETME VE SAĞLIK SORUNLARINI İLERİ SÜRME İLE BENİ TEHDİT ETTİLER. SALLANDIK AMA PATLAYIP ÇATLAMADAN BU GÜNE GELDİK.

SELİMİYELİLER TELEFON VE E-POSTALARINDA KOMİTE İÇİN ÇOK OLUMLU ŞEYLER SÖYLEDİLER. AMA HİÇBİRİ TEŞEKKÜR İÇİN BİZİ YEMEĞE BİLE DAVET ETMEDİ. KUTLAMALARDA KOMİTEYE TEŞEKKÜR ŞİLDİ FALAN DA VERİLMESİNİ KİMSE ÖNERMEDİ.  BİR ARA ARAMIZDA BARİ BİZ KENDİMİZE BAŞARI ŞİLDİ VERELİM DEDİK.  10 KİŞİ BUNA TEMAYÜL GÖSTERDİ. SEVGİLİ ALKAN BİNİCİ ÇIKTI, ‘’OLMAZ ÖYLE ŞEY, KENDİLERİNE ŞİLT BİLE VERDİLER DERLER ZOR DURUMDA KALIRIZ’’ DEDİ, BİZİ DURDURDU.

YAPACAK BAŞKA ŞEY YOK. ŞİMDİ MÜSAADE EDERSENİZ ONLARI BURAYA TEKER TEKER ÇAĞIRAYIM. SİZLER MEMNUN İSENİZ ALKIŞLAYIN BARİ ALKIŞ OLSUN BİZİM GIDAMIZ.......
(KUTLAMA KOMİTESİ KURULUŞ SIRASINA GÖRE)

BERKER BARÇAK
GÜNAY KIRAL
VOLKAN KAPLAMA PAŞA
DURSUN GÜRLER
BORA BÜYÜKÖNER
ÇAĞDAŞ İLK
CENGİZ ÇİTLİ
CENAP DURU
ALKAN BİNİCİ
NURİ AYAY

ŞİMDİ BENDEN SONRA SEVGİLİ CENAP DURU , SELİMİYE ASKERİ ORTAOKULU İLE İLGİLİ BEĞENECEĞİNİZ GÜZEL BİR TAKDİM YAPACAK.

HEPİNİZE SEVGİ V E SAYGILAR SUNUYORUM.

 

ERCAN ERTÜRETEN
KUTLAMA KOMİTE BAŞKANI
30 Mayıs 2009