Eğer bu eklentide resimler varsa, görüntülenmeyecekler.  Orijinal eklentiyi indir

 

SELİMİYE ASKERİ  ORTAOKULU 51.NCİ  YIL ANANEVİ PİLAV GÜNÜ  KUTLAMASI KUTLAMA KOMİTESİ  ADINA KONUŞMA ERCAN ERTÜRETEN Mak.Yük.Müh. (E) Yb. (SAO 1959 / II / 7  1456) 

SEVGİLİ SELİMİYE ASKERİ ORTAOKULU SEVDALILARI ,

SELİMİYELİLER...

HOŞ GELDİNİZ.

‘’ SEVDA DENİLEN ŞEY YAŞAYAN HATIRALARDIR.’’

TÜRK MÜZİĞİ  ŞARKILARIMIZDAN BİRİNİN BU GÜZEL SÖZÜ BANA SON GÜNLERDE ÇOK DAHA GÜZEL VE ANLAMLI GÖRÜNMEYE BAŞLADI.

GERÇEKTE BU GÜN BU SALONDA BÖYLE ÇOŞKULU BİR KALABALIĞIN TOPLANMASININ TEK SEBEBİ VAR. SELİMİYELİLER HATIRALARINI SONUNA KADAR YAŞAMAK İSTİYORLAR VE OKULLARINA SEVDALILAR.

SEVGİLİ BERKER BARÇAK’IN ATEŞLEMESİ İLE, 50 YIL SONRA, GEÇEN YIL 30 VE 31 MAYIS GÜNLERİ ‘’ SELİMİYELİLER 50 YIL SONRA TEKRAR SELİMİYE’DE’’ SLOGANI İLE BİR ARAYA GELMİŞTİK. ORDU KOMUTANIMIZ ORGENERAL ERGİN SAYGUN BİZLERİ ÇOK DESTEKLEMİŞTİ. KENDİSİ, ARTIK ONURSAL SELİMİYELİ VE BU GÜN EŞLERİ İLE BİRLİKTE BİZLERLE.

HOŞ GELDİNİZ ERGİN PAŞAM...

BU GÜN İSE, ‘51.NCİ YIL ANANEVİ PİLAV GÜNÜ’’ İÇİN TOPLANMIŞ BULUNUYORUZ.

AYRICA BU GÜN ANNELER GÜNÜ. BEN YAŞAYAN VE YAŞAMAYAN TÜM ANNELERİMİZİN BU MUTLU GÜNÜNÜ KUTLUYORUM. BU SALONDA BULUNAN EŞLERİMİZİN ANNELER GÜNÜNÜ DE KUTLU OLSUN.

GEÇEN YIL OLDUĞU GİBİ  BU YIL DA İLK OKUL KOMUTANIMIZ KURMAY ALBAY FERİT ERDOĞAN’IN KARACAAHMET’TEKİ  MEZARINI DÜN HEP BERABER ZİYARET ETTİK. OKUL KOMUTANIMIZIN NASIL VEFAKAR BİR İNSAN OLDUĞUNU SEVGİLİ CENAP DURU GEÇEN SENE HEPİMİZE TAKDİMİNDE ÇOK GÜZEL ANLATMIŞTI.

KOMUTANIMIZIN OĞLU CENK ERDOĞAN DA BU GÜN BURDA BİZLERLE.

HOŞ GELDİN CENK BEY...

BU TOPLANTI VESİLESİ  İLE ORDU KOMUTANIMIZ  3082 YAKA NUMARALI ORGENERAL HASAN IĞSIZ VE EŞLERİNİ , 3028 YAKA NUMARALI ORGENERAL ERDAL CEYLANOĞLU VE EŞLERİNİ, DEĞERLİ ÖĞRETMENLERİMİZİ, SELİMİYELİ  AĞABEY VE KARDEŞLERİM İLE EŞLERİNİ, ÇOCUKLARINI VE TORUNLARINI KUTLAMA KOMİTEMİZ ADINA SEVGİ VE SAYGI İLE SELAMLIYORUM.

HEPİNİZ HOŞ GELDİNİZ....

HASAN IĞSIZ, ERDAL CEYLANOĞLU VE 961 YAKA NUMARALI SALDIRAY BERK PAŞALARIMIZ GEÇEN YIL SON ANDA ÇIKAN GÖREVLERİ SEBEBİYLE GELİŞLERİNİ İPTAL ETMİŞ VE KUTLAMA MESAJLARI GÖNDERMİŞLERDİ. BU MESAJLAR BU GÜN MÜZEMİZDE DEĞERLİ HEDİYELER OLARAK YERLERİNİ ALMIŞ DURUMDIR. ERDAL PAŞA AYRICA KULELİ ASKERİ LİSESİ ZİYARETİMİZİN DE EN İYİ ŞEKİLDE OLMASINI SAĞLAMIŞTI. KENDİSİNE TEŞEKKÜRLER.

523 YAKA NOLU KORGENERAL SELAHATTİN UĞURLU, YAPTIĞIMIZ YAZILI DAVETE KARŞI ÖNCE BENİ  ARADI, ÖZÜR DİLİYEREK YURTDIŞI GÖREVİ SEBEBİYLE GELEMİYECEĞİNİ SÖYLEDİ, DAHA SONRA BANA BİR MESAJ GÖNDERDİ.

SELAHATTİN PAŞA  ÖZEL ANTETLİ KAĞIDINA EL YAZISI İLE USANMADAN DOLU DOLU 3 SAYFA YAZI YAZMIŞ. ŞİMDİ BUNUN BAZI KISIMLARINI ÖZETLEYİM DE SİZLER SELAHATTİN PAŞA’NIN NASIL SELİMİYE SEVDALISI OLDUĞUNU GÖRÜN.

PAŞA, 1996 YILINDAN İTİBAREN 2 YIL BURADA TUĞGENERAL RÜTBESİ İLE İDARİ KURMAY YARBAŞKANLIĞI YAPTIĞINI İFADE ETTİKTEN SONRA  ‘’ HER KÖŞESİNDE ÇOCUKLUK ANILARIMIZ, HAYALLERİMİZ, ÜMİTLERİMİZ, HEDEFLERİMİZ VE TERTEMİZ ARKADAŞLIKLARIMIZ VARDI. PENCERELERİNDEN VE ÇIKABİLDİĞİMİZ KADAR ARKA BAHÇESİNDEN UZUN SÜRE İSTANBUL BOĞAZINA BAKTIĞIMIZ ZAMAN HAYALLER KURAR YANLIZLIĞIMIZI, GURBETTE OLDUĞUMUZU HİSSEDER, BOĞAZDAN GEÇEN GEMİ VE MOTORLARI SEYREDERDİK.‘’ DİYOR. DAHA SONRA GENİŞ BİR ŞEKİLDE; KARA BELA OLAYI İLE BEKLEMELİ VE ÜST SINIFLARIN BUNDAN NASIL FAYDALANDIKLARINI; ÖĞLE VE AKŞAM YEMEĞİNDE ‘’AMUDA‘’ KALKMAMAK İÇİN SINIFLARIN NASIL SÜRATLE BOŞALTILDIĞINI, İZDAHAMDAN KOLU KIRILANA , AYAĞI KIRILANA, YERE DÜŞENE BAKMADAN YEMEKHANE ÖNÜNDE NASIL TOPLANDIKLARINI, KAPILARI AÇMAK İÇİN DALGALAR HALİNDE ‘’ HOP-GÜM ‘’ DİYE BAĞIRARAK KAPILARA NASIL YÜKLENDİKLERİNİ VE KAPI KIRMA HAREKATI BAŞLATTIKLARINI İFADE EDİYOR.

ÖĞRETMENLERİMİZE VE SİZLERE SORAYIM BU İFADELER SELAHATTİN PAŞANIN SELİMİYE SEVDASINA İŞARET ETMİYOR MU?

GEÇEN YIL  223 SELİMİYELİ EŞLERİ İLE BİRLİKTE 384 KİŞİ OLARAK KUTLAMALARA KATILMIŞLARDI. BU YIL DAHA DAR ÇERÇEVELİ PİLAV GÜNÜMÜZE RAĞMEN 290 SELİMİYELİ; EŞLERİ, ÇOCUKLARI VE ÖĞRETMENLERİ İLE BİRLİKTE 566 KİŞİ OLARAK KATILIYORLAR.  BUNLAR ARASINDA 55 KİŞİ SELİMİYE ASKERİ ORTAOKULUNDAN, BİZİM TABİRİMİZLE , ALAYA ÇIKMIŞ SELİMİYELİLER. GEÇEN YIL 33 KİŞİ GELMİŞTİ. BU DA BİR SELİMİYE SEVDASI DEĞİLMİDİR?

KAYITLARA GÖRE  2501 SELİMİYELİ OLMASI GEREKİYOR. BUNLARDAN 1713 ADEDİ  MEZUN OLABİLMİŞ VE KULELİ İLE ERZİNCAN’A GİTMİŞ.  DİĞERLERİ İSE GÖRDÜĞÜMÜZ KADARI İLE BU GÜN SİVİL HAYATTA BAŞARILI VE PARLAK  NOKTALARDA BULUNUYORLAR.

SALONDA ,  26 ÖĞRETMENİMİZ  EŞLERİ İLE BİRLİKTE BULUNUYOR. ONLAR BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ. ONLARI HEP BERABER ALKIŞLAYALIM VE TEKRAR HOŞGELDİNİZ DİYELİM.

GEÇTİĞİMİZ YIL NELER YAPTIK?

15 KASIM 2009 GÜNÜ  SELİMİYE CAMİ’İNDE VEFAT EDEN SELİMİYELİLER İÇİN BİR MEVLÜT OKUTTUK, ÖĞLEDEN SONRA ORDU KOMUTANIMIZ ORGENERAL HASAN IĞSIZ VE EŞLERİNİN KATILIMI İLE SELİMİYE ASTSUBAY ORDUEVİNDE HEP BERABER YEMEK YEDİK.

BU YIL İÇİNDE , BİR KISMI GEÇEN SENE BİZLERLE OLAN SELİMİYELİ, NECİL ERÇİL, AYTEKİN İÇMEZ, ERDOĞAN KUNAK, İSMET KAÇAR, M.CENGİZ YAVÇAN, İZZET YİĞİTOĞLU, ERBİL KORKMAZ, ERCAN BABACAN KARDEŞLERİMİZ İLE GEÇTİĞİMİZ SALI GÜNÜ KAYBETTİĞİMİZ ÖĞRETMENİMİZ MAHMUT ÖZTÜRK’ÜN VEFATLARI İLE SARSILDIK.

HEPSİNE ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUM.

BU YIL PİLAV GÜNÜ  HAZIRLIKLARINA ORDU  KOMUTANIMIZ BÜYÜK DESTEK VERDİ:

 

SELİMİYE ASKERİ  ORTAOKULU WEB SİTESİ SEVGİLİ BERKER BARÇAK’IN, HABERLEŞME GRUBUMUZ SEVGİLİ BORA BÜYÜKÖNER’İN GAYRETLERİ İLE ÖNEMLİ GELİŞMELER KAYDETTİ. HER İKİSİNE DE TEŞEKKÜRLER... 

SİZLERE BİR DE MÜJDE VEREYİM. PİLAV GÜNLERİMİZİN HER YIL KUTLANABİLMESİ İÇİN  30 MART 2010 TARİHİNDE KARA KUVVETLERİNE YAPTIĞIMIZ YAZILI BAŞVURU KARA KUVVETLERİNCE UYGUN GÖRÜLDÜ VE KARA KUVVETLERİNİN 28 NİSAN 2010 TARİHLİ YAZISI İLE PİLAV GÜNLERİNİN MÜTEAKİP YILLARDA DA MAYIS AYININ İLK PAZAR GÜNÜ KUTLANMASI EMRİ  VERİLDİ. BU EMİR BENİM ADRESİME DE GÖNDERİLMİŞ. BEN BİZE BU İMKANI SAĞLAYAN  KARA KUVVETLERİMİZE, ORDU KOMUTANLIĞIMIZA TÜM SELİMİYELİLER ADINA SONSUZ ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUM. AYRICA BU KONUYU ANKARA’DA TAKİP EDEN  SEVGİLİ DEVRE ARKADAŞIM CELAL GÜRKAN PAŞA’YA DA TEŞEKKÜR EDERİM.  

KARA KUVVETLERİ  MÜSAADESİNE YÖNELİK BU RESMİ YAZIŞMALAR BUNDAN SONRA MÜZEMİZDE YER BULACAKTIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

FİFRE TAKIMIMIZ ÇOK MEŞHURDU. TÖRENLERDE BÜYÜK HAYRANLIK UYANDIRIRDI. ÜLKENİN İLK VE SON FİFRE TAKIMI OLDUĞUNU SÖYLÜYORLAR. BUNU BÜYÜK GAYRETİMİZE RAĞMEN BİR TEK FİFRE BİLE BULUP SATIN ALAMAMAMIZDAN DA GÖRÜYORUZ. BÖYLE BİR TAKIM KURMA KARARI NASIL ALINMIŞ? ÇOK ENTERESAN.. ONLARA ‘’ BÜCÜRLER ‘’ DENİYORDU. BÜCÜRLERİ BİR TEK SEVGİLİ HAMİ GERÇEK SEVMİYOR. BORU ŞEFİ OLARAK BÜCÜRLERİN ÖNÜNÜ KAPADIĞINI BU SEBEPLE ASASINI HAVAYA ATAMADIĞI İÇİN ÇEVREDEN İSTEDİĞİ TAKDİR VE ALKIŞI ALAMADIĞINI SÖYLÜYOR.

ŞİMDİ ŞU ANEKDOTU LÜTFEN İYİ DİNLEYİNİZ.

’KUCAĞINDA KÜÇÜK ÇOCUĞU OLAN BİR KADININ BENİ GÖSTERDİĞİNİ VE BİR ŞEYLER SÖYLEDİĞİNİ GÖRMÜŞ, ANCAK NE DEDİĞİNİ ANLAMAMIŞTIM. CİDDİYET VE GURURLA YÜRÜMEYE DEVAM EDİYORDUM.

BİR ANDA HAVALANDIĞIMI HİSSETTİM. BİR KUCAKTAYDIM. BİRAZ ÖNCE KUCAĞINDA ÇOCUK OLAN VE KOCASINA BENİ GÖSTERİP BİR ŞEYLER SÖYLEYEN KADININ KUCAĞINDA. ÇOCUĞUNU KOCASINA VERMİŞ, ÇOCUĞU NİYETİNE BENİ OKŞUYOR, ÖPÜYORDU. ‘’ ŞU GÖZLERE, ŞU KİRPİKLERE BAK SERHAT’’ DİYORDU HA BİRE..

BİR ANDA FİFRE TAKIMININ UZAKLAŞTIĞINI FARK ETTİM. AĞLAMAYA, KUCAKTA TEPİNMEYE BAŞLAMIŞTIM, BİR TARAFTAN DA ‘’BENİ BIRAKIN’’ DİYE FERYAT EDİYORDUM. KADINCAĞIZ BU DAVRANIŞIM KARŞISINDA PANİKLEDİ. HEM KOŞUYOR HEM DE ‘’ TAMAM TAMAM AĞLAMA’’ DİYORDU. GÖTÜRDÜ, BENİ YÜRÜYEN TAKIMDA BOŞLUĞUMUN OLDUĞU SIRAYA KOYDU.’’

BU İFADELER ‘’SÜNNET ÇOCUĞU’’ ADLI BU HATIRAYI YAZAN  BÜCÜR; KIBRIS’LI , KIBRIS GAZİSİ KUR ALB.  MEHMET KEMAL BORAN’A AİT. KEMAL BORAN BU GÜN BURDA BİZLERLE BERABER DEĞİL MAALESEF..

BÜCÜRLER YILLAR SONRA BU GÜN ŞEF NEJAT ÖZTEMİZEL RİYASETİNDE SİZLERE NOSTALJİK BİR KONSER VERECEKLER. BEĞENECEĞİNİZİ ÜMİT EDERİM. BEN KEMAL BORAN’IN DA OLMASI İÇİN KENDİSİNE ÇOK ISRAR ETTİM. BENİ BIRAKIN BEN O ZAMANDA İYİ ÇALAMIYORDUM; ŞİMDİ İSE HİÇ ÇALAMAM DEDİ.

BEN ŞAHSEN, ZORLAR ÇALDIRIRIZ KORKUSU İLE PİLAV GÜNÜNE GELMEDİ, KAÇTI DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

BU GÜN ÖĞLE YEMEĞİNDE YİNE ORDU’NUN MİSAFİRİYİZ. ORDU KOMUTANLIĞIMIZA VE DEVLETİMİZE SONSUZ ŞÜKRANLARIMIZI SUNARIZ.  ANANEVİ KURU FASULYE , PİLAV VE HOŞAF MENÜSÜNÜ DUAMIZI TAKİBEN HEP BERABER YİYECEK VE RESİMLER ÇEKECEĞİZ.

SELİMİYE’NİN  KISA GEÇMİŞİNDE 4 OKUL BİRİNCİSİ OLDU.  İLK BİRİNCİMİZ ECZACI YARBAY ADİL NORGAZ  İZMİR’DE YAŞIYOR, RAHATSIZLIĞI SEBEBİYLE GELEMEDİ, HEPİNİZE SEVGİ VE SAYGILARINI İLETMEM İÇİN BENİ GÖREVLENDİRDİ. DİĞER BİRİNCİLER BURADA. ESKİ ŞEREF KÜTÜĞÜNÜ TÜM GAYRETLERE RAĞMEN BULAMADIK. ORDU KOMUTANLIĞIMIZ MÜZEYE KOYMAK ÜZERE YENİ BİR KÜTÜK YARATTI. BU GÜN BİRİNCİLER HUZURLARINIZDA TEMSİLİ OLARAK YENİ ŞEREF KÜTÜĞÜNE ÇİVİLERİNİ ÇAKACAKLAR.

SELİMİYE ASKERİ  ORTAOKULU’NUN MÜZE GİBİ SONSUZA KADAR YAŞAYACAK  DİĞER PROJESİ  HATIRA KORUMUZDUR. GEÇEN YIL ERGİN PAŞA BİZE ORDU’DA EN İYİ YERİ TAHSİS ETTİ. SEVGİLİ ALKAN BİNİCİ’NİN GAYRETLERİ İLE ONUN ÜCRETSİZ TEMİN ETTİĞİ 320 FISTIK ÇAMINI 23 MART 2009 GÜNÜ TÖRENLE DİKTİK VE ÖNÜNE OKULUMUZU EBEDİYEN YAŞATACAK MERMER LEVHAMIZI KOYDUK. ARTIK KİMSE ONU KOLAY KOLAY KIRIP BİR KENARA ATAMAZ.

BU GÜN HEP BERABER KORUMUZU ZİYARET EDECEK VE HASAN PAŞA’NIN  HAZIRLATTIĞI 51.NCİ YIL AĞACINI DİKECEĞİZ.

SEVGİLİ SELİMİYELİLER 17 AĞUSTOS 2009 GÜNÜ ERGİN SAYGUN PAŞAMIZ , ORDU KOMUTANLIĞI’NI HASAN IĞSIZ PAŞAMIZA DEVİR ETTİ. TÖRENDE HASAN IĞSIZ PAŞA YAPTIĞI KONUŞMADA ; 50 YIL ÖNCE ASKERİ ORTAOKUL ÖĞRENCİSİ OLDUĞUM BU KIŞLADA ŞİMDİ MUTLULUKLA ORDU KOMUTANI OLUYORUM DEDİ.  TÖREN BİTTİ ÇIKIYORUZ. ÜNLÜ TARİHÇİ İLBER ORTAYLI , NE ASKERİ ORTA OKULU; HASAN PAŞA BUNU NERDEN ÇIKARDI DİYE KONUŞUYORDU. HEMEN MÜDAHALE EDİP KENDİSİNE BİLGİ VERDİM VE DAHA SONRA DETAY BİLGİ GÖNDERDİM. İLBER ORTAYLI BİLE BÖYLE SÖYLERSE , DEMEKKİ BU TARİHİ YAŞATMAK İÇİN YAPILMASI GEREKEN DAHA ÇOK ŞEYİMİZ VAR. ÖNÜMÜZDEKİ YIL BU TANITIMA DAHA ORGANİZE HAZIRLANMAMIZ GEREKECEKTİR.

HÜRRİYET’TEN YALÇIN BAYER, SEVGİLİ ‘’KEDİ’’ DURSUN GÜRLER’İN GAYRETLERİ İLE, GEÇEN SENE VE BU YIL 09 NİSAN GÜNÜ KÖŞESİNDE FAALİYETLERİMİZ İLE İLGİLİ BİLGİLER YAYIMLADI. RAHATSIZLIĞI SEBEBİYLE BU GÜNE İSVEÇ’TEN KATILAMAYAN DURSUN GÜRLER VE YALÇIN BAYER’E TEŞEKKÜRLER.

SEVGİLİ SELİMİYELİLER,

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ  İLE İLGİLİ SON GÜNLERDE YAŞANANLAR İLE GÖREVDE VE EMEKLİ  OLMUŞ GÜZİDE SUBAY VE ASTUBAYLARIMIZIN KARŞILAŞTIĞI DURUMLAR BİZLERİ ZİYADESİ İLE ÜZMEKTEDİR.

BU DURUMUN HUKUK ÇERÇEVESİNDE VE KISA SÜREDE AKLANMA SURETİYLE SONUÇLANACAĞINA VE BU KARDEŞLERİMİZİN AİLELERİ İLE TÜM SEVENLERİNE KAVUŞACAKLARINA İNANCIMIZ TAMDIR.

SEVGİLİ CENAP DURU, BENDEN SONRA GEÇEN SENE OLDUĞU GİBİ BU YIL DA ÇOK BEĞENECEĞİNİZ BİR TAKDİM YAPACAK.

BEN ŞİMDİ YİNE TAKDİR ALKIŞLARINIZI ALMAK ÜZERE CEFAKAR KOMİTE ÜYESİ ARKADAŞLARIMIZI TEKER TEKER BURAYA ÇAĞIRIYORUM.

HEPİNİZE SEVGİ  VE SAYGILAR SUNUYORUM.

BERKER BARÇAK - VOLKAN KAPLAMA (TORUNUNUNUN RAHATSIZLIĞI SEBEBİYLE GELEMEDİ) - DURSUN GÜRLER ( RAHATSIZLIĞI SEBEBİYLE BU YIL İSVEÇ’TEN GELEMEDİ) - BORA BÜYÜKÖNER - ÇAĞDAŞ İLK - CENGİZ ÇİTLİ - CENAP DURU - ALKAN BİNİCİ - NURİ AYAY - AYTAÇ İLK    

ERCAN ERTÜRETEN

SAO  1959 2 / 7   1456

KUTLAMA KOMİTE BAŞKANI