SELİMİYE ASKERİ ORTAOKULU

53.NCÜ YIL ANANEVİ PİLAV GÜNÜ KUTLAMASI

KUTLAMA KOMİTESİ BAŞKANI

ERCAN ERTÜRETEN Mak.Yük.Müh. (E) Yb.

( SAO 1959 / II / 7   1456 )

05 MAYIS 2012 , SELİMİYE / İSTANBUL

 

SEVGİLİ SELİMİYE ASKERİ ORTAOKULU ÖĞRENCİSİ KARDEŞLERİM,

BU GÜN,  OKULUMUZUN 53.NCÜ YIL ANANEVİ PİLAV GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ.  

KATILIM SURETİYLE BİZLERİ ONURLANDIRAN KOMUTANLARIMIZI, ÖĞRETMENLERİMİZİ, MİSAFİRLERİMİZİ, SELİMİYELİ AĞABEY VE KARDEŞLERİM İLE EŞLERİNİ VE ÇOCUKLARINI KUTLAMA KOMİTESİ ADINA SEVGİ VE SAYGI İLE SELAMLIYORUM.

HEPİNİZ HOŞ GELDİNİZ...

288 SELİMİYELİ; EŞLERİ, ÇOCUKLARI, ÖĞRETMENLERİ VE MİSAFİRLERİ İLE 518 KİŞİ OLARAK BU GÜN BURADALAR. 97 SELİMİYELİ, BU YIL DÖRDÜNCÜSÜNÜ İDRAK ETTİĞİMİZ KUTLAMALARIMIZA İLK DEFA KATILIYORLAR. ONLARA GİRİŞTE KEPLERİNİ VERDİK VE SELİMİYE ASKERİ ORTAOKULUNA TEKRAR KAYITLARINI YAPTIK. BU KATILIM, SON ÜÇ YILA GÖRE DAHA FAZLADIR VE ‘’SELİMİYE’’ SEVGİSİNİN ARTARAK DEVAM ETTİĞİNİN İŞARETİDİR.  

YARIM ASIR ÖNCE ÇOK KISA BİR SÜRE FAALİYETTE BULUNMUŞ VE DAHA SONRA KAPANMIŞ BİR ORTA OKULUN, YILLAR SONRA BAŞLAYAN KUTLAMALARINI YAPIYORUZ.

DÜNYA’DA BUNUN ÖRNEĞİ VAR MI ACABA?

HEP BERABER YILDA BİR DEFA DA OLSA BU YÜCE OKULUN ANILARINI YAŞATMALIYIZ..

BU GÜN BURADA BİZİMLE BERABER OLAN ÖĞRETMENLERİMİZ; ELGİN BEKTÖRE, YÜKSEL ERDİNÇ, NUSRET GÜLAL, JADA KOPER, SABRİ YARDIMLI, NURETTİN KOÇ, HAKKI HACIPAŞAOĞLU, DOĞAN HAŞHAŞ, ERDOĞAN DİNÇER, MÜNİR BİBERCİ, İHSAN KARAKUŞ, HÜSEYİN DEMİR, MURAT DEDEOĞLU, DOĞAN GÜZEL, YÜKSEL ÖZTÜRK, ALTAN CEYLAN, SAYNUR KIRÇIL, ŞEVKET SÜMER, ÖNDER BALİ VE SELİMİYE MARŞI BESTEKARI SERDAR ÖZTÜRK’Ü SELAMLIYOR VE HOŞ GELDİNİZ DİYORUM.

DÜN İLK OKUL KOMUTANIMIZ KURMAY ALBAY FERİT ERDOĞAN’IN   KARACAAHMET’TEKİ MEZARINI, HER YIL OLDUĞU GİBİ, SELİMİYELİLER OLARAK ZİYARET ETTİK.

DUA ETTİK , KENDİSİNE TEŞEKKÜR ETTİK...

KOMUTANIMIZIN OĞLU CENK ERDOĞAN İLE ÖĞRETİM BAŞKANIMIZ ÖĞRETMEN ALBAY MURAT KIRKPINAR’IN  KIZI  AYLA  KIRKPINAR GÜRBÜZ  BU GÜN BURADA BİZİMLE BERABER...

KENDİLERİNE HOŞGELDİNİZ DİYORUM.

ŞU ANDAKİ OKUL KOMUTANIMIZ ORDU KOMUTANI ORGENERAL YALÇIN ATAMAN DA EŞLERİ İLE BİRLİKTE BURADALAR. BU YILIN HAZIRLIKLARINDA KENDİSİ, KURMAY BAŞKANI TÜMGENERAL MUHARREM YAVAŞ VE ORDU KOMUTANLIĞI KARARGAHINDAN BÜYÜK DESTEK GÖRDÜK.

KENDİLERİNE SELİMİYELİLER ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM.

HOŞ GELDİNİZ YALÇIN PAŞAM. SİZ ARTIK BİZİM İÇİN ONURSAL SELİMİYELİSİNİZ...

3028 (E) ORGENERAL ERDAL CEYLANOĞLU BU GÜN EŞİ İLE BİRLİKTE BİZLERLE. GEÇEN YIL SELİMİYELİ KARA KUVVETLERİ KOMUTANI OLARAK BİZİMLE BERABER OLMUŞTU. 

KENDİLERİNE HOŞGELDİNİZ DİYORUM.

1170 (E) ORGENERAL ATİLA IŞIK GEÇEN YIL OLDUĞU GİBİ BU YIL DA BİZİMLE. SINIF ARKADAŞIM VE BU GÜN MİSAFİRİMİZ OLAN (E) KORGENERAL ÖMER KEÇECİGİL İLE ÖNDE BERABER OTURUYORLAR. BEN HER İKİSİNE DE HOŞ GELDİNİZ DİYORUM.

SEVGİLİ SELİMİYELİLER, ORDU KOMUTANLIĞI’NIN BİLGİSİ ÇERÇEVESİNDE GENELKURMAY, KARA KUVVETLERİ VE JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI’NA BU MUTLU GÜNÜMÜZ İÇİN DAVET YAPTIM. GENEL KURMAY II.NCİ BAŞKANI ORGENERAL HULUSİ AKAR BENİ TELEFONLA ARAYARAK İHTİYAÇLARIMIZI SORDU VE SELİMİYELİLERİ KUTLADI. JANDARMA GENEL KOMUTANI ORGENERAL BEKİR KALYONCU İLE GENELKURMAY BAŞKANI ORGENERAL NECDET ÖZEL İSE MESAJ GÖNDERDİLER.

(ŞİMDİ ONLARI OKUYORUM.) 

‘’EY ŞEREFLİ, ŞANLI YUVA KULELİ; HEDEFİNDİR BÜTÜN CİHAN İLERİ’’ MARŞ DİZELERİ İLE HEPİMİZİN KALBİNDE ÖNEMLİ YER EDEN ŞANLI YUVA KULELİ ASKERİ LİSESİ’NİN KOMUTANI KURMAY ALBAY ATİLA GÖKSAĞOĞLU VE ÖĞRETİM BAŞKANI ÖĞRETMEN ALBAY MURAT SOYSAL DAVETİMİZ ÜZERİNE BU GÜN BURADA OLMAKLA KALMADILAR; KUTLAMALARA KATILAN SELİMİYELİLERİN SELİMİYE ASKERİ ORTAOKUL MEZUNİYET KARNELERİNİ BU GÜNÜN SÜPRİZİ OLARAK HAZIRLAYARAK GETİRDİLER. KENDİLERİNE TEŞEKKÜR EDİYOR VE HOŞ GELDİNİZ DİYORUM. KARNELERİNİZİ ÖĞLE YEMEĞİ SIRASINDA DEVRE TEMSİLCİLERİNİZDEN ALACAKSINIZ..

SEVGİLİ SELİMİYELİLER, BİZLERDEN DAHA GENÇ KULELİ ASKERİ LİSESİ MEZUNU KARDEŞLERİMİZ  KULELİ ASKERİ LİSESİ VAKFI KURMUŞLAR; CANLA BAŞLA ÇALIŞIP KULELİLİLERİ BİR ARAYA GETİRMEK İÇİN UĞRAŞIYORLAR. VAKIF ÜYELERİ AHMET ÇEVİKEL VE NURİ UÇAL BU GÜN BURDA BİZLERLE BERABER; KULELİ ASKERİ LİSESİ MEZUNLARINI VAKIFLARINA DAVET EDİYORLAR.

IŞIKLAR ASKERİ LİSESİ VE ERZİNCAN ASKERİ LİSESİ DE SEVGİLİLERİMİZ. ERZİNCAN ÖĞRENCİLERİ BU YIL HAREKETE GEÇTİLER. ÜSKÜDAR TESUT YÖNETİCİLERİ  607 NEDİM SATIR VE 2552 GÜNAY KIRAL BÜYÜK GAYRETLERİ İLE ERZİNCAN ASKERİ LİSELİLER İLE BAZI ÖĞRETMENLERİNİ KÜÇÜK BİR GURUP TA OLSA BU YIL BİR ARAYA GETİRDİLER. KENDİLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM.

SEVGİLİ SELİMİYELİLER, BİZLER  50 YIL SONRA BİR ARAYA GELDİK NE GÜZEL OLDU FALAN DERKEN, SEVGİLİ AYTAÇ İLK’TEN BİZLERDEN EN AZ 10 YAŞ BÜYÜK KONYA ASKERİ ORTALI AĞABEYLERİMİZİN NEDİM SÜLEYMANGİL’İN LİDERLİĞİNDE ZAMAN ZAMAN BİRARAYA GELİP HATIRALARINI TAZELEDİKLERİNİ ÖĞRENDİK, ŞAŞIRDIK. ONLARI SİZE TANITMAK BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ. NEDİM SÜLEYMANGİL AĞABEYİMİZ PROGRAMI SEBEBİYLE GELEMEDİ AMA REMZİ ÖNDER AĞABEYİMİZİ VE ARKADAŞINI GÖNDERDİ. HEPSİNE SIHHAT VE MUTLULUK İÇİNDE UZUN ÖMÜRLER DİLİYORUZ.

İLK KUTLAMANIN ORDU KOMUTANI ONURSAL SELİMİYELİ  ORGENERAL ERGİN SAYGUN İDİ. KENDİSİNE KUTLAMALARIMIZIN BAŞLAYABİLMESİ BAKIMINDAN ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ. MÜTEAKİP YILLARDA 3082 (E) ORGENERAL HASAN IĞSIZ VE KARA KUVVETLERİ KOMUTANI ORGENERAL HAYRİ KIVRIKOĞLU ORDU KOMUTANLARIMIZ OLARAK BÜYÜK DESTEK OLDULAR VE BİZZAT KUTLAMALARIMIZA KATILDILAR. 961 (E) ORGENERAL SALDIRAY BERK , GEÇEN YIL BİZLERLE BERABERDİ. BU YIL ÖZEL PROGRAMI SEBEBİYLE GELEMEDİ; SİZLERE SELAMLARINI YOLLADI.

SEVGİLİ SELİMİYELİLER,

TUTUKLU YARGILANMALARI SEBEBİYLE (E) ORGENERAL ERGİN SAYGUN, 3082 (E) ORGENERAL HASAN IĞSIZ,  668 (E) KORGENERAL HAYRİ GÜNER, 1052  (E) TÜMGENERAL BEHZAT BALTA VE RUMELİ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ YÖNETİM KURUL BAŞKANI 2533 (E) TUĞGENERAL İDRİS KORALP KARDEŞLERİMİZ ÇOK İSTEMELERİNE RAĞMEN BU GÜN BURDA BİZİMLE BERABER OLAMADI. BUNUNLA BERABER MORALLERİ İYİ VE ASLANLAR GİBİ KENDİLERİNİ SAVUNUYORLAR. BEHZAT BALTA PAŞA, BU SIKIŞIK DURUMDA BİLE BANA HABER GÖNDERMİŞ; BEN 1959 YILINDA SELİMİYE ASKERİ ORTAOKULUNA İLK  GELEN ÖĞRENCİYİM; ERCAN BUNU KÜRSÜDEN ANONS ETSİN DEMİŞ, BEN DE ŞİMDİ BUNU YAPIYORUM. BU ARADA 1800 (E) TUĞGENERAL HALİL KALAYCI’NIN DA BENZER BİR İDDİASI OLDUĞUNU İFADE EDEYİM. KONUYU ARALARINDA NASIL ÇÖZERLER BİLEMİYORUM.

SEVGİLİ SELİMİYELİLER,

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNİN GÖREVDE VE EMEKLİ GÜZİDE SUBAY VE ASTSUBAYLARININ MARUZ KALDIĞI DURUM BİZLERİ ZİYADESİ İLE ÜZMEKTEDİR. BU DURUMUN HUKUK ÇERÇEVESİNDE EN KISA ZAMANDA TÜMÜNÜN AKLANMASI SURETİYLE SONUÇLANACAĞINA VE KARDEŞLERİMİZİN AİLELERİ İLE TÜM SEVENLERİNE KAVUŞACAĞINA İNANCIMIZ TAMDIR.

BURUKUZ, ÜZÜNTÜLÜYÜZ. BİR ARA BU YIL KUTLAMALARI İPTAL ETMEYİ DÜŞÜNMEDİK DE DEĞİL. BAŞTA ERGİN SAYGUN PAŞAMIZ OLMAK ÜZERE BİR ÇOK KANAAT ÖNDERİMİZ BİZE ÖNEMLİ BİR GÖREV İCRA ETTİĞİMİZİ İFADE ETTİLER. ONLARA GÖRE SELİMİYELİLER BU BİRLİKTELİK İLE ASKERLER İLE SİVİLLER ARASINDA TESANÜTÜ ARTTIRICI , SİLAHLI KUVVETLERİ OLUMLU ŞEKİLDE TANITICI BİR İŞLEV GÖRÜYORLAR. BUNA KUTLAMA KOMİTESİ OLARAK BİZ DE KATILIYORUZ.  BUNUNLA BERABER BU YIL KUTLAMALARIMIZI  COŞKU İLE EĞLENME YERİNE, ESKİ GÜNLERİ ANMA, BERABERLİĞİMİZLE DAYANIŞMAYI  ARTTIRMA YÖNÜNDE DÜŞÜK PROFİLLİ YAPIYORUZ. AKŞAM YEMEĞİMİZ DE BU ŞEKİLDE OLACAKTIR.  

SEVGİLİ SELİMİYELİLER,

 

HER YIL AZALIYORUZ. 224 SELİMİYELİ KARDEŞİMİZİ KAYBETMİŞİZ. BUNLARDAN 11 TANESİ ŞEHİT OLMUŞ. ŞEHİTLERİMİZ ALİ HAYDAR FIRAT, ALTAN ÇELİKER, ARİF GÖBEKLİ, ATİLA TAPAN, AYTEKİN İÇMEZ, BÜLENT ENGİN, FAHİR IŞIK, İBRAHİM DEMİRCİ, MUAMMER YÜZSÜREN, SEDAT ÖZBARUT VE SUAT KARADAĞ’ DIR. BU YIL KOMİTE ÜYEMİZ, SELİMİYE BORU ŞEFİMİZ HAMİ GERÇEK’ İ DE KAYBETTİK.  ONLARI RAHMETLE ANIYORUZ.

 

VEFAT EDEN 1760 AŞKIN CİDAR’IN EŞİ FEYZA HANIM İLE 1250 TURAN DURMUŞ’UN EŞİ LETAFET HANIM MİSAFİRİMİZ OLARAK BU GÜN BURADA BİZİMLE.

 

KENDİLERİNE HOŞ GELDİNİZ DİYORUM..     

SEVGİLİ SELİMİYELİLER,

GEÇEN YIL, 1974 YILINDA BAŞARI İLE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ KIBRIS BARIŞ HAREKATI GÜNDEMİMİZDE İDİ.  ONURSAL SELİMİYELİ ERGİN SAYGUN İLE BİRLİKTE 80 SELİMİYELİ’NİN ÜSTEĞMEN RÜTBESİ İLE BU HAREKATA KATILDIĞINI TESPİT ETMİŞ VE KENDİLERİNE  SELİMİYELİLERİN TEŞEKKÜR BERATINI VERMİŞTİK. O GÜN BULUNMAMALARI SEBEBİYLE BELGELERİNİ ALAMAYANLARIN KOMİTE ÜYEMİZ ALKAN BİNİCİ İLE TEMASLARINI ÖNERİRİM.

BU HAREKATIN MUTLULUĞUNU YAŞARKEN BU YIL, DAVANIN TEMEL DİREĞİ KURUCU CUMHURBAŞKANIMIZ RAUF DENKTAŞ’I KAYBETTİK. KENDİSİNİ RAHMETLE ANIYORUZ.

SEVGİLİ SELİMİYELİLER,GEÇEN SENE KARARLAŞTIRDIĞIMIZ GİBİ,  25 NİSAN 1915 SABAHININ 97 YILI OLAN BU YIL SELİMİYELİLERİN 57.NCİ ALAY YÜRÜYÜŞÜNE KATILABİLMESİ İÇİN ORDU KOMUTANLIĞIMIZ DESTEĞİNDE ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA YAPTIK. ÇANAKKALE RESMİ KUTLAMA PROGRAMI SEBEBİYLE BÖLGEDE OLUŞAN YOĞUNLUK BU PROGRAMI ERTELEMEMİZE SEBEP OLDU. ORDU KOMUTANLIĞIMIZDAN ÖNÜMÜZDEKİ SONBAHAR BÖLGEYE, DAHA RAHAT BİR ZİYARET YAPMAMIZ HUSUSUNDA DESTEK SÖZÜ ALDIK.    

 

BU PROGRAM ERTELENDİ AMA, BU GÜN KIYMETLİ KARDEŞİM  3088 (E) KUR.ALB. DR. TAHİR TAMER KUMKALE BİZLERE ‘’57.NCİ ALAY VE KUMKALE MUHAREBELERİ’’ KONULU BİR TAKDİM YAPACAKTIR. UMARIM ŞİMDİLİK BU BİZE YETECEKTİR.

 

BU GÜNÜN PROGRAMINDA AYRICA ÖĞRETMENİMİZ ELGİN BEKTÖRE’NİN BİZLERE GÜZEL HİTABINI ZEVKLE DİNLEYECEĞİZ.

 

BAŞARILI SELİMİYELİ KATEGORİSİNDE  157 (E) KUR ALB PROFESÖR ESAT ARSLAN GÜZEL BİR KONUŞMA YAPACAK.

 

OKULUMUZ 1963 YILINDA KAPANDI. BUNUN NE ANLAMA GELDİĞİNİ  1556 (E) ÖĞRETMEN ALBAY YUSUF ÇAM’IN  ‘’SON RÜŞTİYE SELİMİYE’’ KONULU TAKDİMİ İLE ANLAYACAĞIZ.

 

BU GÜN İÇİN MÜZE GİRİŞİNDE BİR RESİM SERGİSİ HAZIRLADIK. 2256 KAMİL ASLANGER ORYANTALİZMİN TÜRKİYE’DEKİ İLK VE SON TEMSİLCİSİ OSMAN HAMDİ BEY’DEN 100 YIL SONRA BU KONULARA EĞİLEN TEK PROFESYONEL RESSAMIMIZ. ONUN SERGİLENEN RESİMLERİNİ ÇOK BEĞENECEĞİNİZİ UMUYORUM. AYRICA 172 ÜMİT DİNÇALP’İN DE BAŞARILI BİR KAÇ RESMİ VAR SERGİLENEN. ÖĞRETMENİMİZ ALTAN CEYLAN DA ÖNEMLİ SAYIDA RESİMLERİ İLE KATKI YAPIYOR BU SERGİYE... 

 

BU GÜN ORTA BAHÇEDE KEPLERİMİZLE BİRLİKTE SELİMİYE ASKERİ ORTAOKUL TABURU OLARAK MERASİM YÜRÜYÜŞÜ YAPACAĞIZ. EŞLERİMİZ DE BU ASLANLARI YÜRÜKEN GÖRSÜN BAKALIM. TABUR KOMUTANI 1632 ÇAĞDAŞ İLK’İN KOMUTLARINA UYALIM LÜTFEN..

 

ANANEVİ ÖĞLE YEMEĞİMİZİ DUALARIMIZ İLE BİRLİKTE BİZLER İÇİN HAZIRLANAN YERDE YİYECEĞİZ. OTURMA DÜZENİ YOK; BUNUNLA BERABER DEVRE TEMSİLCİLERİNİN YÖNLENDİRMELERİ İLE ARKADAŞ GRUPLARI OLARAK OTURMAYA GAYRET EDELİM LÜTFEN..

SEVGİLİ SELİMİYELİLER,

KKK’LIĞININ  28 NİSAN 2010 TARİHLİ DEVAMLI EMRİ ÇERÇEVESİNDE 54.NCÜ YIL ANANEVİ PİLAV GÜNÜ KUTLAMALARIMIZI  2013 YILI MAYIS AYI BAŞINDA YAPACAĞIZ. HEDEF DAHA KALABALIK BİR BİRLİKTELİK SAĞLAMAK VE  BUNA YENİ SELİMİYELİLERİ KATMAKTIR. BUNA UYGUN ÇALIŞACAK VE ÖNERİLERİNİZİ DE DİKKATE ALARAK İLGİ ÇEKİCİ PROGRAMLAR GELİŞTİRECEĞİZ.

SEVGİLİ SELİMİYELİLER,

KUTLAMA KOMİTESİ BAŞKANI OLARAK KOMİTE ÜYESİ ARKADAŞLARIMDAN ÇOK ÖZVERİ VE DESTEK GÖRDÜM. HUZURLARINIZDA KENDİLERİNE SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM.

BEN BU YIL DA TAKDİR ALKIŞLARINIZI ALMAK ÜZERE KUTLAMA KOMİTE ÜYESİ ARKADAŞLARIMI BURAYA ÇAĞIRIYORUM.

HEPİNİZE SEVGİ VE SAYGILAR SUNARIM.

 

BERKER BARÇAK, VOLKAN KAPLAMA PAŞA(Annesinin rahatsızlığı sebebiyle gelemedi) , BORA BÜYÜKÖNER, ÇAĞDAŞ İLK, ALKAN BİNİCİ, CENAP DURU,  AYTAÇ İLK, HULKİ ERGUNER,ÖMER ÜRENDEN, ABDÜLVAHAP AKGÜN, ŞEREF UYGUNER, MEMDUH GÜLSÜN(Mazereti sebebiyle gelemedi).  

 

ERCAN ERTÜRETEN

1959 / II / 7  1456

KUTLAMA KOMİTE BAŞKANI