SELİMİYE ASKERİ ORTAOKULU

54.NCÜ YIL ANANEVİ PİLAV GÜNÜ KUTLAMASI

KUTLAMA KOMİTESİ BAŞKANI

ERCAN ERTÜRETEN Mak.Yük.Müh. (E) Yb.

( SAO 1959 / II / 7   1456 )

04 MAYIS 2013 CUMARTESİ

 SELİMİYE / İSTANBUL

 

 

SEVGİLİ SELİMİYE ASKERİ ORTAOKULU ÖĞRENCİSİ KARDEŞLERİM,

BU GÜN,  OKULUMUZUN 54.NCÜ YIL ANANEVİ PİLAV GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ.  

KATILIM SURETİYLE BİZLERİ ONURLANDIRAN KOMUTANLARIMIZI, ÖĞRETMENLERİMİZİ, MİSAFİRLERİMİZİ, SELİMİYELİ AĞABEY VE KARDEŞLERİM İLE EŞLERİNİ VE ÇOCUKLARINI KUTLAMA KOMİTESİ ADINA SEVGİ VE SAYGI İLE SELAMLIYORUM.

HEPİNİZ HOŞ GELDİNİZ...

226 SELİMİYELİ; EŞLERİ VE ÇOCUKLARI İLE 347 KİŞİ OLARAK BU GÜN BURADALAR. ÖĞRETMENLERİMİZ VE MİSAFİRLERİMİZ DE BİZİMLE. 34 SELİMİYELİ, BU YIL BEŞİNCİSİNİ İDRAK ETTİĞİMİZ KUTLAMALARIMIZA İLK DEFA KATILIYORLAR. ONLARA GİRİŞTE KEPLERİNİ VERDİK, ROZETLERİNİ TAKTIK VE SELİMİYE ASKERİ ORTAOKULUNA TEKRAR KAYITLARINI YAPTIK. 

YARIM ASIR ÖNCE ÇOK KISA BİR SÜRE FAALİYETTE BULUNMUŞ VE DAHA SONRA KAPANMIŞ BİR ORTA OKULUN, YILLAR SONRA BAŞLAYAN KUTLAMALARINI YAPIYORUZ. 46 SELİMİYELİ (İLHAMİ TANOĞLU’NUN İSMİNİ ATLAMIŞIM, HEMEN HAKKINI ARAYAN BİR MESAJ GÖNDERDİ BANA) MUNTAZAM OLARAK HER YIL KUTLAMAYA KATILDILAR; BUNLARI BURADA ANONS EDECEK VAKTİMİZ YOK. ONLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM. BUNLARDAN 5 TANESİ SİVİL SELİMİYELİ KARDEŞİMİZ; BİROL ERTÜRK, ERAY SARGAN, ERKAN TINAY, HALİT UZALDI VE HASAN ALPAR’A HAYRAN OLMAMAK MÜMKÜN DEĞİL. ERKAN TINAY ANTALYA’DAN, HASAN ALPAR ANKARA’DAN HER YIL GELİYORLAR DERSEM NE DERSİNİZ BİLEMİYORUM.

BU YIL BAZI ARKADAŞLAR, BİZ DAHA ÖNCE GELMİŞTİK, GÖRMÜŞTÜK FALAN DEDİLER; BU ŞEKİLDE BU GÜN BURAYA GELMEMENİN MAZERETİNİ ÜRETMEYE ÇALIŞTILAR. BEN DE KENDİLERİNE BU 46 KİŞİ NİYE HER YIL GELDİ; NE BULUYORLAR BURADA DİYE SORDUM. BUNUN SEBEBİNİ HERKES KENDİ ÇAPINDA İZAHA ÇALIŞMALIDIR.

 SİZCE DÜNYA’DA BUNUN ÖRNEĞİ VAR MI ACABA?

HEP BERABER YILDA BİR DEFA DA OLSA BU YÜCE OKULUN ANILARINI YAŞATMALIYIZ..BUNU YAPMAYA ÇOK ZAMANIMIZ DA KALMADI DOĞRUSU.

BU GÜN BURADA BİZİMLE BERABER OLAN ÖĞRETMENLERİMİZ; NUSRET GÜLAL, KEMAL CİBELEK, JADA KOPER, SABRİ YARDIMLI, NURETTİN KOÇ, HAKKI HACIPAŞAOĞLU, ERDOĞAN DİNÇER, MÜNİR BİBERCİ, İHSAN KARAKUŞ, HÜSEYİN DEMİR, MURAT DEDEOĞLU, DOĞAN GÜZEL, YÜKSEL ÖZTÜRK, ALTAN CEYLAN, SAYNUR KIRÇIL, HASAN SAPAN, ŞEVKET SÜMER, VE SELİMİYE MARŞI BESTEKARI SERDAR ÖZTÜRK’DÜR. BİYOLOJİ ÖĞRETMENİMİZ HÜSNİYE ERENTUĞ RAHATSIZLIĞI SEBEBİYLE İZMİR’DEN GELEMEDİ VE KARDEŞİ GÜLDEN ÜLGENER’İ VEKİLİ OLARAK GÖNDERDİ. TÜM ÖĞRETMENLERİMİZİ SELAMLIYOR VE HOŞ GELDİNİZ DİYORUM.

DÜN İLK OKUL KOMUTANIMIZ KURMAY ALBAY FERİT ERDOĞAN’IN   KARACAAHMET’TEKİ MEZARINI, HER YIL OLDUĞU GİBİ, SELİMİYELİLER OLARAK ZİYARET ETTİK. BU YIL DAHA KALABALIKTIK.OĞLU CENK ERDOĞAN DA BİZİMLE BERABERDİ.

DUA ETTİK , KENDİSİNE TEŞEKKÜR ETTİK...

CENK ERDOĞAN İLE RAHMETLİ ÖĞRETİM BAŞKANIMIZ ÖĞRETMEN ALBAY MURAT KIRKPINAR’IN  KIZI  AYLA  KIRKPINAR GÜRBÜZ  BU GÜN YİNE BURADA BİZİMLE BERABER...

KENDİLERİNE HOŞGELDİNİZ DİYORUM.

ORDU KOMUTANIMIZ ONURSAL SELİMİYELİ ORGENERAL YALÇIN ATAMAN DA EŞLERİ İLE BİRLİKTE BURADALAR. BU YILIN HAZIRLIKLARINDA KENDİSİ, KURMAY BAŞKANI TÜMGENERAL İLHAN BÖLÜK VE ORDU KOMUTANLIĞI KARARGAHINDAN BÜYÜK DESTEK GÖRDÜK.

KENDİLERİNE SELİMİYELİLER ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM.

1170 (E) ORGENERAL ATİLA IŞIK BU YIL DA BİZİMLE. SINIF ARKADAŞIM VE BU GÜN MİSAFİRİMİZ OLAN (E) KORGENERAL ÖMER KEÇECİGİL İLE ÖNDE BERABER OTURUYORLAR. BEN HER İKİSİNE DE HOŞ GELDİNİZ DİYORUM.

961 (E) ORGENERAL SALDIRAY BERK’İ ÖZELLİKLE ARADIM. GELEBİLMESİ MÜMKÜN OLMADI, SİZLERİ KUTLADI, SAYGILARINI VE SEVGİLERİNİ GÖNDERDİ.

SEVGİLİ SELİMİYELİLER, ORDU KOMUTANLIĞI’NIN BİLGİSİ ÇERÇEVESİNDE GENELKURMAY, KARA KUVVETLERİ VE JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI’NA BU MUTLU GÜNÜMÜZ İÇİN DAVET YAPTIM. GENEL KURMAY BAŞKANI ORGENERAL NECDET ÖZEL, KKK ORGENERAL HAYRİ KIVRIKOĞLU, JN.GEN.K. ORG. BEKİR KALYONCU VE JN.GEN.K.KUR BŞK. KORGENERAL OSMAN EKER, MEVCUT PROGRAMLARI SEBEBİYLE KATILAMIYACAKLARINI MESAJLA BİLDİRDİLER. GENELKURMAY II.Cİ BAŞKANI ORGENERAL HULUSİ AKAR, YURTDIŞINDA OLDUĞUNDAN, İYİ DİLEK MESAJI BANA TELEFONLA İLETİLDİ.

ŞİMDİ BU MESAJLARI OKUYORUM

(ORGENERAL NECDET ÖZEL’İN MESAJI)

(ONURSAL SELİMİYELİ ORGENERAL HAYRİ KIVRIKOĞLU’NIN MESAJI)

(ORGENERAL BEKİR KALYONCU’NUN MESAJI)

(KORGENERAL OSMAN EKEN’İN MESAJI)

SEVGİLİ SELİMİYELİLER,

HAYDARPAŞA ASKERİ HASTANESİ İLE HER SELİMİYELİNİN İŞİ OLMUŞTUR. BEN İLK YIL 1959’DA, KISIM ARKADAŞIM SELÇUK KARAMAN İLE BOĞUŞURKEN KAFAM MASAYA VURMUŞ VE KAŞIM AÇILMIŞTI; GÖTÜRDÜLER DİKİŞ ATILDI, İZİ HALA DİKKATLİ BAKILINCA GÖRÜNÜYOR. BEN HAYDARPAŞA HASTANESİ İLE BÖYLE TANIŞMIŞTIM. HER SELİMİYELİNİN HAYDARPAŞA ASKERİ HASTANESİ İLE BENZER HATIRASI VARDIR. BU GÜN GATA HAYDARPAŞA EĞİTİM HASTANESİ KOMUTANI TÜMGENERAL UĞUR TARIK ÖZKUT BURADA BİZİMLE BERABER. KENDİSİNE HOŞ GELDİNİZ DİYORUM.

‘’EY ŞEREFLİ, ŞANLI YUVA KULELİ; HEDEFİNDİR BÜTÜN CİHAN İLERİ’’ MARŞ DİZELERİ İLE HEPİMİZİN KALBİNDE ÖNEMLİ YER TUTAN ŞANLI YUVA KULELİ ASKERİ LİSESİ’NİN KOMUTANI KURMAY ALBAY ERDOĞAN ALP DA BURADA. EKSİK OLMASIN BU GÜNE KADAR VEREMEDİĞİMİZ SELİMİYE ASKERİ ORTAOKUL MEZUNİYET KARNELERİNİ BU GÜNÜN SÜPRİZİ OLARAK HAZIRLATARAK GETİRDİLER. KENDİLERİNE TEŞEKKÜR EDİYOR VE HOŞ GELDİNİZ DİYORUM.

ESKİ ORDU KURMAY BAŞKANIMIZ  ONURSAL SELİMİYELİ TÜMGENERAL MUHARREM YAVAŞ, SON DAKİKA ÇIKAN BİR MAZERETİ SEBEBİYLE BU GÜN BURADA BİZLERLE BERABER OLAMADI; AMA GELECEK YIL MUTLAKA GELECEĞİNE SÖZ VERDİ.

ONURSAL SELİMİYELİ (E) ORGENERAL ERGİN SAYGUN’UN BU KUTLAMALARA EMEĞİ BÜYÜKTÜR. KENDİSİNİ YAKINEN TAKİP EDİYOR, SIHHAT VE AFİYET DİLİYORUZ.

TUTUKLU DURUMUNDAKİ SELİMİYELİLER 3028 (E) ORGENERAL ERDAL CEYLANOĞLU, 3082 (E) ORGENERAL HASAN IĞSIZ,  668 (E) KORGENERAL

HAYRİ GÜNER, 1052  (E) TÜMGENERAL BEHZAT BALTA VE 2533 (E) TUĞGENERAL İDRİS KORALP KARDEŞLERİMİZ ÇOK İSTEMELERİNE RAĞMEN BU GÜN BURDA BİZİMLE BERABER OLAMADI. KUTLAMA KOMİTEMİZİN KARARLARI ÇERÇEVESİNDE HERBİRİNE AYRI AYRI MEKTUP YAZDIM KENDİLERİNİ VE / VEYA YAKINLARINI DAVET ETTİM. ÖNCE ERDAL PAŞA’NIN EŞİ ŞULE HANIM TELEFON EDEREK DAVET DOLAYISIYLA MEMNUNİYETLERİNİ İFADE ETTİ VE PAŞA’NIN SELİMİYELİLERİ KUTLADIĞINI BİLDİRDİ. DAHA SONRA ERDAL CEYLANOĞLU, HAYRİ GÜNER VE İDRİS KORALP’TAN AYRI AYRI MEKTUPLAR GELDİ.

ŞİMDİ BU MEKTUPLARI  OKUYORUM.

(İDRİS KORALP’IN MEKTUBU)

(HAYRİ GÜNER’İN MEKTUBU)

(ERDAL CEYLANOĞLU’NUN MEKTUBU)

SEVGİLİ SELİMİYELİLER,

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNİN GÖREVDE VE EMEKLİ GÜZİDE SUBAY VE ASTSUBAYLARININ MARUZ KALDIĞI DURUM BİZLERİ ZİYADESİ İLE ÜZMEKTEDİR. TEMENNİMİZ TÜMÜNÜN AKLANMASI VE BU KARDEŞLERİMİZİN AİLELERİ İLE TÜM SEVENLERİNE KAVUŞMASIDIR.

BURUKUZ, ÜZÜNTÜLÜYÜZ. BU SEBEPLE KUTLAMA KOMİTESİ OLARAK BU YIL KUTLAMALARINI NE ŞEKİLDE YAPABİLECEĞİMİZİ HASSASİYETLE ELE ALDIK. BİR ÇOK KANAAT ÖNDERİMİZ BİZE ÖNEMLİ BİR GÖREV İCRA ETTİĞİMİZİ İFADE ETTİLER. ONLARA GÖRE SELİMİYELİLER BU BİRLİKTELİK İLE ASKERLER İLE SİVİLLER ARASINDA TESANÜTÜ ARTTIRICI , SİLAHLI KUVVETLERİ OLUMLU ŞEKİLDE TANITICI BİR İŞLEV GÖRÜYORLAR. BUNA KUTLAMA KOMİTESİ OLARAK BİZ DE KATILIYORUZ.  BUNUNLA BERABER BU YIL KUTLAMALARIMIZI  COŞKU İLE EĞLENME YERİNE, ESKİ GÜNLERİ ANMA, BERABERLİĞİMİZLE DAYANIŞMAYI  ARTTIRMA YÖNÜNDE DÜŞÜK PROFİLLİ YAPIYORUZ. AKŞAM YEMEĞİ YAPMADIK , YERİNE BİR ÇOK SELİMİYELİNİN İSTEDİĞİ BERABERLİĞİMİZİ, KUVVETLENDİRECEK  TEKNE İLE BOĞAZ TURU YAPIYORUZ.  

SEVGİLİ SELİMİYELİLER,

 

HER YIL AZALIYORUZ. 261 SELİMİYELİ KARDEŞİMİZİ KAYBETMİŞİZ. BUNLARDAN 11 TANESİ İÇ GÜVENLİK HAREKATLARINDA ŞEHİT OLMUŞ. ŞEHİTLERİMİZ ALİ HAYDAR FIRAT, ALTAN ÇELİKER, ARİF GÖBEKLİ, ATİLA TAPAN, AYTEKİN İÇMEZ, BÜLENT ENGİN, FAHİR IŞIK, İBRAHİM DEMİRCİ, MUAMMER YÜZSÜREN, SEDAT ÖZBARUT VE SUAT KARADAĞ’ DIR. GEÇEN YIL KUTLAMALARINDAN SONRA; AHMET CEMAL AKTUN, CEMAL YILDIRIM, CENGİZ ERK, ÇETİN KISA, EYÜP ENGİN HOŞ, HALİL ATALAY, HAYRETTİN TAŞÇI, HÜSEYİN GEZER, HAKKI ŞALCI, İSMAİL MUMCU, İSMAİL TİMUÇİN GÜRSOY, KERİM ABALI, SEYFİ KARA, TEOMAN SARAÇ, YETİŞAL ARPACIK, YÜCEL İÇMEZ,  ZEKİ MUHTAROĞLU VE ORHAN SÜREN’İ  KAYBETTİK.  HEPSİNİ  RAHMETLE ANIYORUZ.

 

VEFAT EDEN SELİMİYELİ 3126 ERDOĞAN KUNAK’IN EŞİ NAZAN HANIM, 1254 TURAN DURMUŞ’UN EŞİ LETAFET HANIM,  1770 AKAN BORAY’IN EŞİ ZİBA HANIM, 1877 REMZİ ERTAŞ’IN EŞİ YILDIZ HANIM, EROL AKAY’IN EŞİ ALTAN HANIM, 2538 HULKİ AKTUNǒUN EŞİ SEMRA HANIM VE 2363 BEHÇET AYSAN’IN KIZI EREN AYSAN MİSAFİRİMİZ OLARAK BU GÜN BURADA BİZİMLE.

 

KENDİLERİNE HOŞ GELDİNİZ DİYORUM..     

 

ATİLA ÇAKMUR, ALİM GÜRERK VE GÜNGÖR ÇAKMAKÇI. SELİMİYELİ OLMADIKLARI HALDE BU GÜN BİZLERLE OLMA ARZUSU GÖSTEREN HARP OKULU DEVRE ARKADAŞLARIMIZ. BİZLERE GÜÇ KATAN DAVRANIŞLARI İÇİN KENDİLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUZ.

 

BU GÜN BU SALONDA HATIRALARIMIZA DAHA FAZLA AĞIRLIK VERİYORUZ. BERKER BARÇAK, NEJAT ÖZTEMİZEL VE ORHAN MUHİTİN IŞIL BUNA UYGUN KONUŞMALAR YAPACAKLAR. BİLİYORSUNUZ, HERKES ARZU ETTİĞİ YAZILI HATIRALARINI BİZE GÖNDERSİN, BUNU BİR KİTAP / KİTAPÇIK YAPALIM DEDİK. BU KONU ZAMAN DARLIĞINDAN FAZLA İLERLEMEDİ. ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE BU KONUYU TAKİP ETMEMİZ GEREKİYOR.

 

KUTLAMALARIN EN FAZLA ÖNEM TAŞIYAN VE TEMELİNİ TEŞKİL EDEN BÖLÜMLERİ ORTA BAHÇEDE BAŞIMIZDA KEP, YAKAMIZDA YENİ SELİMİYE ROZETLERİMİZ İLE HARBİYE MARŞI EŞLİĞİNDE YAPACAĞIMIZ YÜRÜYÜŞ VE DUALARIMIZ İLE BİRLİKTE YİYECEĞİMİZ ÖĞLE YEMEĞİMİZDİR.   

 

TABUR KOMUTANI SELİMİYELİ AĞABEYİMİZ 1632 ÇAĞDAŞ İLK KOMUTASINDA İLK GÜNLERİN HEYECANI İLE YÜRÜYECEĞİZ. ONUN KOMUTLARINA DİKKAT EDELİM. AKSİ HALDE HAFTA SONU CEZASI ALABİLİRSİNİZ, MÜSAMAHASI YOKTUR.

 

ANANEVİ ÖĞLE YEMEĞİMİZDE OTURMA DÜZENİ YOK; BUNUNLA BERABER DEVRE TEMSİLCİLERİNİN YÖNLENDİRMELERİ İLE ARKADAŞ GRUPLARI OLARAK OTURMAYA GAYRET EDELİM LÜTFEN. ÖĞLE YEMEĞİNDE KIRIK BULGUR PİLAVI İLE 25 NİSAN 1915 TARİHİNDE ÇANAKKALE’DEKİ 57.NCİ ALAY İLE BÜTÜNLEŞPMEK İSTEDİK.

SEVGİLİ SELİMİYELİLER,

GÜNÜN PROGRAMINI GÖRDÜNÜZ. BU YIL ARANIZDA DAHA FAZLA SOHBET ETMENİZE İMKAN VERECEK AYARLAMALAR YAPMAYA ÇALIŞTIK. BİRBİRİNİZLE DOYA DOYA GÖRÜŞÜP KONUŞUN. BU ARADA PROGRAMDA KOPUKLUK OLMAMASI İÇİN BİR NOKTADAN DİĞERİNE İNTİKALLER SIRASINDA ÖNGÜRÜLEN SAATLERE RİAYETE EDİN LÜTFEN.

ŞİMDİ SIRADA GELECEK YIL YAPILACAK KUTLAMA VAR. KKK’LIĞININ  28 NİSAN 2010 TARİHLİ DEVAMLI EMRİ ÇERÇEVESİNDE 55.NCİ YIL ANANEVİ PİLAV GÜNÜ KUTLAMALARIMIZI  2014 YILI MAYIS AYI BAŞINDA YAPACAĞIZ. HEDEF DAHA KALABALIK BİR BİRLİKTELİK SAĞLAMAK VE  BUNA YENİ SELİMİYELİLERİ KATMAKTIR. BU KONUDA ÖNERİLERİNİZ ÖNEMLİ OLACAKTIR.

SEVGİLİ SELİMİYELİLER,

KUTLAMA KOMİTESİ BAŞKANI OLARAK KOMİTE ÜYESİ ARKADAŞLARIMDAN BU YIL DA ÇOK ÖZVERİ VE DESTEK GÖRDÜM. HUZURLARINIZDA KENDİLERİNE SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM.

TAKDİR ALKIŞLARINIZI ALMAK ÜZERE KUTLAMA KOMİTE ÜYESİ ARKADAŞLARIMI BURAYA ÇAĞIRIYORUM.AYRICA ERKAN TINAY VE HASAN ALPAR’I DA BURAYA BEKLİYORUM.

HEPİNİZE SEVGİ VE SAYGILAR SUNARIM.

 

BERKER BARÇAK, VOLKAN KAPLAMA (Yurtdışı İş seyahatinde), BORA BÜYÜKÖNER (Yurtdışı bir programı sebebiyle gelemedi), DURSUN GÜRLER (Kutlama Komitesi’nin ilk çekirdek 5 kişisi içindeydi. Bun yıl bu kutlamalar için İsveç’ten özel olarak geldi) ÇAĞDAŞ İLK, ALKAN BİNİCİ, CENAP DURU,  AYTAÇ İLK, HULKİ ERGUNER,NURİ AYAY, ABDÜLVAHAP AKGÜN, ŞEREF UYGUNER, YENER BERKAY.  

·         Yener Berkay, bu yıl KHO67’li Selimiyelileri iyi toparladı, kendisine teşekkür ederim.

·         Nuri Atay, rozet önerisi yaptı, onu bizlerin görüşünü de alarak geliştirdi, piyasada yaptırtı ve nihayet bu gün yakalarınıza taktırttı.

·         KHO68’li Selimiyelilere bir sitemim var. Bu yıl Devre Temsilcisi Hulki Ergüner’I katılım konusunda iyi desteklemediler.

 

 

 

 

 

114.2012MSAO’dan emduk 11köprülü......................................................................................__._,_.___