SELİMİYENİN SON BAYRAKTARI

 

SAYIN KOMUTANLARIM,ELLERİ ÖPÜLESİ SEVGİLİ ÖĞRETMENLERİMİZ HANIMEFENDİLER,VE SEVGİLİ MİSAFİRLERİMİZ.

 

1960 SENESİNDE FRANSIZ MEKTEBİ SAINT BENOIT ‘DAN BU KIŞLAYA İMTİHANLARI KAZANARAK İKİNCİ SINIFI OKUMAK İÇİN GELDİM.ANCAK HAYATIMIN AKIŞINI DEĞİŞTİRECEK BİR KARARIN MAALESEF UYGULANICISI OLDUM.OKULA BAŞLIYALI YA ÜÇ GÜN VEYA DÖRT GÜN OLMUŞTU.OKUL KOMUTANLIĞINDAN ÇAĞIRILDIĞIMI SÖYLEDİLER.DİZLERİMİN TİTREDİĞİNİ HİSSEDİYORDUM.BİR ÖĞRETMENİN YANINDA KORIDORLARI GEÇEREK BÜYÜK BİR KAPININ ÖNÜNE GELDİM.ÖĞRETMEN ‘’BEKLE BURADA’’ DEDİ.KAPIYI ÇALARAK İÇERİ GİRDİ.KAPININ ÜSTÜNDE KOMUTAN YAZIYORDU.BİRAZ SONRA DIŞARI ÇIKTI BANA ELİ İLE İŞARET EDEREK.GEL DEDİ.İÇERİ GİRDİM.OTURANLAR SONRADAN İSMİNİ ÖĞRENDİĞİM RAHMETLİ KURMAY ALBAY FERİT ERDOĞAN’DI.VE ONUNLA BİRLİKTE ÜÇ ÖĞRETMEN.

 

BANADA GÖSTERDİKLERİ BİR SANDALYEYE OTURMAMI SÖYLEDİLER.OTURDUM AMA NE OLACAĞININ MERAKI İÇİNDEYİM.DERKEN KOMUTAN BANA ‘’OĞLUM SEN BURAYA HANGİ OKULDAN GELDİN ’’ DEDİ.BENDE ‘’SAINT BENOIT FRANSIZ MEKTEBİNDEN ‘’ DEDİM.AKLIMA KÖTÜ BİR ŞEY GELMİYOR.HERHALDE HANGİ LİSANI SEÇMEK İSTİYORSUN DİYECEKLER DİYE BEKLİYORUM..ZİRA LİSAN SEÇİMİ KURA İLE OLUYORMUŞ DİYE DUYMUŞTUM.

 

ARAMIZDA GEÇEN KONUŞMA ŞÖYLEYDİ:

 

 

-PEKİ O OKULDA HANGİ DERSLERİ OKUDUN ?

-MOJE

-O NE OĞLUM ?

-FRANSIZCA DERS !

-BAŞKA ?

-SCİENCES  NATURELLE  ETUDES !

-O NE ?

-TABİAT BİLGİSİ DERSİ!

-BAŞKA ?

-GEOGRAFİ DU PAYS DES ETUDES !

-O NE  ?

-ÜLKELER COĞRAFYASI DERSİ !

-BAŞKA ?

-SCIENCES DE LA VİE !

-O NE  ?

-HAYAT BİLGİSİ !

 

-OĞLUM TÜRKÇE BİR DERS OKUMADINMI ?

-OKUDUM !

-NE OKUDUN?

-TÜRKÇE OKUDUM !

-ANLADIM.!

 

-PEKİ SEN ORADA TARİH DERSİ OKUDUNMU ?

-TARİH DERSİMİ ?

-EVET TARİH DERSİ !

-BİR AN DURDUM.HAYIR OKUMADIM. ! DEDİM.

 

İŞTE BENİM HAYATIMIN DÖNÜM NOKTASI BU CÜMLE VE BENİM VERDİĞİM CEVAPTI.

 

-OĞLUM BİZİM MEVZUATIMIZA GÖRE TARİH DERSİNİ OKUMAN GEREKİYOR.SEN ŞİMDİ GİT BİZ KARAR VERECEĞİZ.DEDİLER.BEN ÇIKTIM AMA NEYİN KARARI VERİLECEK,NELER OLACAK HİÇ BİR BİLGİM YOK.

 

O GECE GEÇTİ.ERTESİ GÜN BENİ YENİDEN ÇAĞIRDILAR VE OĞLUM SENİN BİRİNCİ SINIFI OKUMAN LAZIM.BU ŞARTLARDA İKİNCİ SINIFTAN BAŞLIYAMAZSIN.AİLENE HABER VERİLDİ.SEN BEKLE DEDİLER.RAHMETLİ ANNEM GELDİ.KONUŞTULAR.VE BEN BİRİNCİ SINIFA YENİDEN KAYIT OLDUM.NASIL OLDU NELER OLDU BİLEMİYORUM.AMA KENDİME GELDİĞİMDE 1/8 FRANSIZCA 2391 NUMARALI ÖĞRENCİYDİM.

 

SONRAKİ YILLAR NEMİ OLDU.

 

İŞTE O TARİH DERSİ BENİM KABUSUM OLDU.

 

ORTA1 TARİH BİRİNCİ DÖNEM ZAYIF.İKİNCİ DÖNEM ZAYIF SINIFI DOĞRUDAN GEÇME ANCAK TARİH DERSİ KURUL KARARI.

 

ORTA2 TARİH BİRİNCİ DÖNEM ZAYIF İKİNCİ DÖNEM ZAYIF.SINIFI DOĞRUDAN GEÇME ANCAK TARİH DERSİ  KURUL KARARI.

 

ORTA3 TARİH BİRİNCİ DÖNEM ZAYIF.İKİNCİ DÖNEM ZAYIF. İKMALE KALMA İKMALDE SINIFTA KALMA .

 

BU  ÜÇ KABUS SENEMİN TARİH ÖĞRETMENİ KİMDİ BİLİYORMUSUNUZ ?. ÖĞR.YZB.ABDULLAH TOKSOY.YAŞAYIP YAŞAMADIĞI HAKKINDA BİR BİLGİ SAHİBİ DEĞİLİM.ANCAK YAŞIYORSA ALLAH SAĞLIK SIHHAT VERSİN ELLERİNDEN ÖPERİM.VEFAT ETTİYSEDE NURLAR İÇİNDE YATSIN MEKANI CENNET OLSUN.

 

SENE 1963  SELİMİYE KAPANIYOR VE BİZLERİ YANİ TEMBEL TAKIMINI KULELİ ASKERİ LİSESİNİ GÖNDERİYORLAR.SINIFTA DOĞRUDAN KALANLARI VE BİZİM GİBİ BEKLEMELİLERİ.

 

KULELİ ASKERİ LİSESİ:

DÖRT KULEYİ BIRAKARAK İKİ KULEYE GELDİK. BAŞLANGIÇTA ÇOK ÇEKİNDİMİŞTİK.AMA SONRALARI BİZE O KADAR SICAK DAVRANDILARKİ KULELİLİ ABİLERİMİZ.ONLAR SICAKTI AMA SINIF SUBAYLARIMIZ ONLAR KADAR DEĞİLDİ.NEDENSE AŞIRI BİR KORUMA DAVRANIŞINA BÜRÜNMÜŞLERDİ.

 

 

BİZİM SINIFLARIMIZ BEKLEMELİ İKİ KISIM GAZİNOYA GİDEN KORİDORDA YANİ DENİZE PARALEL BATI KIYISINDAYDI .DİĞER TEMBEL KESİM ALTI SINIFLI KUZEY TARAFTAKİ KORİDOR KISMINDAYDI.YEMEKHANEMİZDE HEMEN YANIMIZDAYDI .KOĞUŞLARIMIZ İSE ÜST KATTA İDİ.

 

BAKIN NELER FARKLIYDI:

 

KESİNLİKLE KULELİ TALEBELERİ İLE MUHATAP OLMAYACAKSINIZ.TENEFÜS ESNASINDA YANLARINA GİTMEYECEKSİNİZ.ONLAR ÇAĞIRSA DAHİ ARKADAŞLIK YOK.ONLARIN YANINDAN GEÇERKEN SELAM VEREREK GEÇECEKSİNİZ .GAZİNODA ASLA YANLARINDA OTURMAYACAKSINIZ.ÇAY ,GAZOZ ISMARLARLARSA KABUL ETMEYECEKSİNİZ.VS.BAKINIZ 1967 MEZUNU PİYADE SUBAYI ÇETİN VEFKİOĞLU İLE ANNELERİMİZ SÜMERBANKTAN ARKADAŞLAR.PENDİKTE AYNI MAHALLEDE OTURUYORUZ.BERABER GİDEMİYORUZ.AMA BERABER GELDİĞİMİZİ GÖRMÜŞLER BİR HAFTA İZİNSİZLİK CEZASI ALMIŞTIM.

 

CUMARTESİ GÜNLERİ BAYRAK TÖRENİ YAPILIYOR NİZAMİYEDEN ÖNCE KULELİ  TALEBELERİ ÇIKIYOR.SONRA BİZ SELİMİYELİLER.DURAĞIN ÖNÜ ANA BABA GÜNÜ .E OTOBÜSE BİNEMİYORUZ YER YOK VAPURA BİNEMİYORUZ YER YOK.SIKINTININ BİNİ BİR PARA .BUNLARI DİLE GETİRİYORUZ AMA DİNLEYEN KİM.

 

EN ÇOK ÖZENTİMİZ KOLA TAKILAN KORDONLARDI .İNANIN HEMEN HEPİMİZİN ÇANTASINDA  O KORDONLAR BULUNURDU.TENHA BİR YERDE HEMEN O KORDONLARI KOLUMUZA TAKARAK FİYAKA YAPARDIK.O KORDONLAR KIZLARLA ARKADAŞ OLMAK İÇİN İDEAL ARAÇLARDI AH O SARI KORDONLAR AH.

 

1966-1967   MEZUNU SUBAYLARLA BİR YIL BERABER OKUDUK.SELİMİYELİ OLARAK KULELİ ASKERİ LİSESİ BASKETBOL TAKIMINDA BİR TEK BEN VARDIM.SPORCU OLDUĞUM İÇİN BİR SIKINTI YAŞAMIYORDUM SINIF SUBAYLARIMIZ NEZDİNDE ANTREMANLARDA:

 

BENİM İÇİN EFSANE OLAN O TAKIMDA KİMLER VARDI:

 

ABDÜL,VASFİ,ŞÜKRÜ,TAMER,AMERİKALI HALİL ,ATALAN….ŞİMDİ HATIRLADIKLARIM.HEPSİNE SELAM ,SAYGI HÜRMET SUNUYORUM.BANA ÇOK YAKINLIK GÖSTERMİŞLERDİ.

 

İŞTE O BİR YIL SÜRESİNCE BU KUTSAL YUVANIN SON ÖĞRENCİLERİ OLARAK  19 MAYIS 1964 TÖRENLERİNE İŞTİRAK ETTİK .KUTSAL SELİMİYE FLAMASINI GEÇEN SENE TÖRENLERDE YANYANA OLDUĞUM.AMA BU SENE RAHMETLİ OLAN SEVGİLİ KARDEŞİM CEMAL YILDIRIM .NAMI DİĞER KATIR CEMAL TAŞIDI.ŞANLI BAYRAĞIMIZIDA BENDENİZ ORHAN IŞIL.

 

İŞTE O ŞANLI BAYRAĞI SON OLARAK TAŞIMANIN HAKLI GURURUNU VE ONURUNU TAŞIYORUM.

 

 

O BAYRAK BANA O KADAR UĞURLU GELDİKİ. SONRASINDA 1968 YILINDA KULELİ BAYRAĞINI ,1969 YILINDADA MENTEŞ KAMPINDA HARP OKULU SANCAĞINI TAŞIMA ŞEREFİNE NAİL OLDUM.

 

 

 

SAYIN MİSAFİRLER .

 

BANA BU FIRSATI VEREN SAYIN ORGANİZASYON BAŞKANIMIZA VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİMİZE SONSUZ SAYGILARIMI ARZ EDİYORUM.

 

BÜTÜN SELİMİYELİLERE VE SAYGIDEĞER AİLELERİNE ÖNCE SAĞLIK SONRA HUZURLU VE MUTLU BİR YAŞAM DİLİYORUM.

 

SAYGILARIMLA