SELİMİYE ASKERİ ORTAOKULU

56’NCI YIL ANANEVİ PİLAV GÜNÜ KUTLAMASI

KUTLAMA KOMİTESİ BAŞKANI

ERCAN ERTÜRETEN Mak.Yük.Müh. (E) Yb.

( SAO 1959 / II / 7   1456 )

02 MAYIS 2015 CUMARTESİ

 SELİMİYE / İSTANBUL

 

 

SEVGİLİ SELİMİYE ASKERİ ORTAOKULU ÖĞRENCİSİ KARDEŞLERİM,

 

BU GÜN,  OKULUMUZUN 56.NCI YIL ANANEVİ PİLAV GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ...

KATILIM SURETİYLE BİZLERİ ONURLANDIRAN KOMUTANLARIMIZI, ÖĞRETMENLERİMİZİ, MİSAFİRLERİMİZİ, SELİMİYELİ AĞABEY VE KARDEŞLERİM İLE EŞLERİNİ VE ÇOCUKLARINI KUTLAMA KOMİTESİ ADINA SEVGİ VE SAYGI İLE SELAMLIYORUM.

HEPİNİZ HOŞ GELDİNİZ...

286SELİMİYELİ; EŞLERİ VE ÇOCUKLARI İLE BU GÜN BURADALAR. BU GEÇEN YILDAN SONRA İKİNCİ BÜYÜK KATILIMDIR. 59 SELİMİYELİ BU YIL YEDİNCİSİNİ İDRAK ETTİĞİMİZ KUTLAMALARIMIZA İLK DEFA KATILIYORLAR. ONLARA GİRİŞTE KEPLERİNİ VERDİK, ROZETLERİNİ TAKTIK VE SELİMİYE ASKERİ ORTAOKULUNA TEKRAR KAYITLARINI YAPTIK. 

YARIM ASIR ÖNCE ÇOK KISA BİR SÜRE FAALİYETTE BULUNMUŞ VE DAHA SONRA KAPANMIŞ BİR ORTA OKULUN, YILLAR SONRA BAŞLAYAN KUTLAMALARINI YAPIYORUZ.34 SELİMİYELİ MUNTAZAM OLARAK HER YIL KUTLAMAYA KATILDILAR; TABİİ  6 DEFA VE 5 DEFA KATILAN BÜYÜK SAYIDA SELİMİYELİ VAR. BUNLARI BURADA ANONS EDECEK VAKTİMİZ YOK.ONLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM. BUNLARDAN SİVİL SELİMİYELİ KARDEŞLERİMİZ; BİROL ERTÜRK, ERAY SARGAN, ERKAN TINAY VE HASAN ALPAR’A HAYRAN OLMAMAK MÜMKÜN DEĞİL. ERKAN TINAY ANTALYA’DAN, HASAN ALPAR ANKARA’DAN SELİMİYE SEVGİSİ İLE HER YIL GELİYORLAR DERSEM NE DERSİNİZ BİLEMİYORUM.SEVGİLİ HALİT UZALDI  25 ŞUBAT 2015’DE VEFAT ETTİ; YAŞASAYDI O DA 7 DEFA GELMİŞ SİVİL SELİMİYELİLER KERVANINDA OLACAKTI.

SİZCE DÜNYA’DA BUNUN ÖRNEĞİ VAR MI ACABA? BU YIL KUTLAMA KOMİTESİ ÜYESİ ARKADAŞLARIMA BU SELİMİYE ETKİNLİKLERİMİZ QUİNNESS REKORLAR KİTABINA GİRER Mİ DİYE SORMUŞTUM. BEN OLUMLU DÜŞÜNÜYORUM VE BU SORUYU BUGÜN SİZLERİN KUCAĞINA BIRAKIYORUM.

HEP BERABER YILDA BİR DEFA DA OLSA BU YÜCE OKULUN ANILARINI YAŞATMALIYIZ..BUNU YAPMAYA ÇOK ZAMANIMIZ DA KALMADI DOĞRUSU..

BU GÜN BURADA BİZİMLE BERABER OLAN ÖĞRETMENLERİMİZ; MÜNİR BİBERCİ, HASAN SAPAN, ELGİN BEKTÖRE, GÜLDEN ÜLGENER ERENTUĞ, NUSRET GÜLAL, SABRİ YARDIMLI, ERDOĞAN DİNÇER, HÜSEYİN DEMİR, MURAT DEDEOĞLU, ALTAN CEYLAN, SAYNUR KIRÇIL, ŞEVKET SÜMER, İBRAHİM KODAN, EROL TORUNOĞLU, ÖNDER BALİ VE SELİMİYE MARŞI BESTEKARI SERDAR ÖZTÜRK’DÜR. TÜM ÖĞRETMENLERİMİZİ SELAMLIYOR VE HOŞ GELDİNİZ DİYORUM.

DÜN İLK OKUL KOMUTANIMIZ KURMAY ALBAY FERİT ERDOĞAN’IN   KARACAAHMET’TEKİ MEZARINI, HER YIL OLDUĞU GİBİ, SELİMİYELİLER OLARAK ZİYARET ETTİK. OĞLU CENK ERDOĞAN DA BİZİMLE BERABERDİ.

DUA ETTİK , KENDİSİNE TEŞEKKÜR ETTİK...

CENK ERDOĞAN İLE RAHMETLİ ÖĞRETİM BAŞKANIMIZ ÖĞRETMEN ALBAY MURAT KIRKPINAR’IN  KIZI  AYLA  KIRKPINAR GÜRBÜZ  BU GÜN YİNE BURADA BİZİMLE BERABER...

KENDİLERİNE HOŞGELDİNİZ DİYORUM.

ORDU KOMUTANIMIZ ORGENERAL SALİH ZEKİ ÇOLAK DA EŞLERİ İLE BİRLİKTE BURADALAR. BU YILIN HAZIRLIKLARINDA KENDİSİ, KURMAY BAŞKANI TÜMGENERAL İLHAN BÖLÜK VE ORDU KOMUTANLIĞI KARARGAHINDAN BÜYÜK DESTEK GÖRDÜK.

SELİMİYELİLER ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM.

GEÇMİŞ DÖNEM ORDU KOMUTANLARIMIZ, BİZ ONLARA ONURSAL SELİMİYELİ DİYORUZ; E.ORG ERGİN SAYGUN , E.ORG HAYRİ KIVRIKOĞLU, E.ORG YALÇIN ATAMAN VE E.ORG. AHMET TURMUŞ VE ESKİ ORDU KURMAY BAŞKANI E.TÜMGENERAL MUHARREM YAVAŞ DAVETİMİZE PROGRAMLARI SEBEBİYLE İCABET EDEMEDİLER, FAKAT BAŞARI DİLEKLERİ İLE SEVGİLERİNİ İLETTİLER. KENDİLERİNE SAYGILARIMIZI SUNUYORUZ.

YILDIZLARIMIZ SELİMİYELİ GENERALLERİMİZE GELİNCE;

ALFABETİK SIRAYLA; 285 AHMET REFİK, 1183 ALİ FUAT SARAÇ, 3122 CELAL GÜRKAN, 1510 DURSUN BAK, 2189 ERCAN BİROL, 1800 HALİL KALAYCI, 849 HASAN PEKER GÜNAL, 2909 NOYAN UMRUK, 936 ŞİNASİ DEMİR, 1676 ZAFER ÖZER  EŞLERİ İLE BİRLİKTE BURADALAR. HEPSİNE HOŞ GELDİNİZ DİYORUM. DİĞERLERİ İSE MAZERETLERİ SEBEBİYLE KATILAMADILAR VE SİZLERİ KUTLADILAR.

SEVGİLİ SELİMİYELİLER,

GEÇEN YIL BU KÜRSÜDEN SİZLERE ŞU ŞEKİLDE HİTAP ETMİŞİM:

‘1170 (E) ORGENERAL ATİLA IŞIK VE 3028 (E) ORGENERAL ERDAL CEYLANOĞLU BU YIL DA BİZİMLE. BEN HER İKİSİNE DE HOŞ GELDİNİZ DİYORUM.

SEVGİLİ SELİMİYELİLER,  3082 (E) ORGENERAL HASAN IĞSIZ, 961 (E) ORGENERAL SALDIRAY BERK VE 2533 (E) TUĞG İDRİS KORALP’I ÖZELLİKLE ARADIM. GELEBİLMELERİ MÜMKÜN OLMADI, SİZLERİ KUTLADILAR; SAYGILARINI VE SEVGİLERİNİ GÖNDERDİLER. 51.NCİ YIL KUTLAMALARINDA BİZE BÜYÜK DESTEK VEREN ORDU KOMUTANI HASAN IĞSIZ’I UZUN TUTUKLULUK SÜRESİNDEN SONRA ÖZGÜR OLARAK BURADA GÖRMEK İSTERDİK, AMA KENDİSİNİN DE BÜYÜK GAYRETİNE RAĞMEN BU OLAMADI.

SEVGİLİ SELİMİYELİLER, ŞU ANDA TUTUKLU DURUMUNDA OLAN  688 (E) KORGENERAL HAYRİ GÜNER İLE 1052 (E) TÜMGENERAL BEHZAT BALTA’YA MEKTUP YAZIP DAVET ETTİM. DOĞRUSU MEKTUPLARI GÖNDERDİĞİM TARİHTE YETERLİ ZAMAN VAR BİR SÜPRİZ OLUR ONLARA DA BURADA KAVUŞURUZ DİYE DÜŞÜNÜYORDUM;OLMADI. HER İKİSİNİN DE BU KUTLAMALARA İLGİSİNİ VE SİZLERE SELAMLARINI ALDIM ŞİMDİ SİZLERE AKTARIYORUM.

EN GEÇ GELECEK YIL ONLARLA BİRLİKTE OLABİLME ÜMİDİNİ MUHAFAZA EDİYORUM.’

EVET ARKADAŞLARIM; HEPİMİZİN YILLARDIR ONLARA KARŞI BİRİKTİRDİĞİ ÖZLEM VE ÜMİT BU GÜN MEYVESİNİ VERMİŞ .... ONLARA NİHAYET KAVUŞTUK.

SEVGİLİ ERDAL CEYLANOĞLU, HASAN IĞSIZ, HAYRİ GÜNER, BEHZAT BALTA VE İDRİS KORALP EŞLERİ İLE BİRLİKTE BURADA VE  BİZLERLE..SADECE SEVGİLİ SALDIRAY BERK MAZERETİ, SEBEBİYLE GELEMEDİ VE İYİ DİLEKLERİ İÇİN BENİ MEMUR ETTİ.

ŞİMDİ HEP BERABER BU CAN SİLAH ARKADAŞLARIMIZ SELİMİYELİLERE HOŞ GELDİNİZ DİYELİM. (Alkış)

SEVGİLİ HASAN IĞSIZ BİRAZ SONRA BİZLERE HİTAP EDECEK VE DUYGULARINI İFADE EDECEK. O KONUŞMAYI DÖRT GÖZLE BEKLİYORUM.    

 

  SEVGİLİ SELİMİYELİLER,

ORDU KOMUTANLIĞI’NIN BİLGİSİ ÇERÇEVESİNDE GENELKURMAY, KARA KUVVETLERİ VE JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI’NA BU MUTLU GÜNÜMÜZ İÇİN DAVET YAPTIM. GENKUR BŞK ORGENERAL NECDET ÖZEL, KKK ORGENERAL HULUSİ AKAR, GENELKURMAY II. BAŞKANI ORGENERAL YAŞAR GÜLER, JANDARMA GENEL KOMUTANI ORGENERAL ABDULLAH ATAY, KK EDOK KOMUTANI ORGENERAL KAMİL BAŞOĞLU, 2’NCİ ORDU KOMUTANI ORGENERAL ADEM HUDUTİ, EGE ORDU KOMUTANI ORGENERAL GALİP MENDİ, KK KURMAY BAŞKANI İHSAN UYARMEVCUT PROGRAMLARI SEBEBİYLE KATILAMIYACAKLARINI MESAJLA BİLDİRDİLER VE SELİMİYELİLERE SAĞLIK VE MUTLULUK DİLEKLERİNDE BULUNDULAR..

ŞİMDİ BU MESAJLAR’DAN İKİSİNİ OKUYORUM.

(ORGENERAL NECDET ÖZEL’İN MESAJI)

02 MAYIS 2105 CUMARTESİ GÜNÜ GERÇEKLEŞTİRİLECEK SELİMİYE ASKERİ ORTAOKULU 56 NCIYIL ANANEVİ PİLAV GÜNÜ ETKİNLİKLERİNE NAZİK DAVETİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

56 YIL ÖNCE ASKERİ EĞİTİM KURUMLARIMIZIN İLK BASAMAKLARINDAN BİRİ OLARAK KURULAN SELİMİYE ASKERİ ORTAOKULU, 4 YIL GİBİ KISA BİR SÜRE EĞİTİM HAYATINI SÜRDÜRMÜŞ OLMASINA RAĞMEN, VERDİĞİ ÜÇ BİNDEN FAZLA MEZUNU, YETİŞTİRDİĞİ SEÇKİN ASKER VE SİVİL ŞAHSİYETLER İLE ÜLKEMİZİN VE SİLAHLI KUVVETLERİMİZİN TARİHİNDE MÜMTAZ BİR YER EDİNMİŞTİR.

HER NE KADAR BU GÜN FAALİYETTE OLMASA DA, BU GÜZİDE İLİM VE İRFAN YUVASININ İSMİNİN, MEZUNLARI TARAFINDAN DÜZENLEDİĞİNİZ ETKİNLİKLERLE YAŞATILIYOR OLMASI TAKDİRE ŞAYANDIR.

FAALİYETLERİMİN YOĞUNLUĞU NEDENİYLE, TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEKİ BİRLİK VE BERABERLİK RUHUNUN VE SİLAH ARKADAŞLIĞI DUYGUSUNUN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNDEN BİRİSİNİ TEŞKİL EDEN BU ANLAMLI ETKİNLİKLERDE ARANIZDA BULUNAMIYACAĞIM İÇİN ÜZGÜNÜM.

BU VESİLEYLE EŞİM VE ŞAHSIM ADINA, KIYMETLİ ARKADAŞLARIMA VE SAYGIDEĞER EŞLERİNE EN İYİ DİLEKLERİMİ İLETİR, SAĞLIKLI VE HUZURLU UZUN ÖMÜRLER , SAYGILARIMI VE SEVGİLERİMİ SUNARIM.

ORGENERAL NECDET ÖZEL

GENELKURMAY BAŞKANI

 

(ORGENERAL HULUSİ AKAR’IN MESAJI)

SELİMİYE ASKERİ ORTAOKULU’NUN 56’NCİ ANANEVİ PİLAV GÜNÜ KUTLAMALARINA NAZİK DAVETİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDER, ŞAHSINIZDA TÜM SELİMİYE ASKERİ ORTAOKUL MEZUNLARININ VE EŞLERİNİN BU ANLAMLI GÜNÜNÜ KUTLAR, SAĞLIK VE ESENLİKLER DİLER, SAYGILAR SUNARIZ.

ORGENERAL HULUSİ AKAR

KARA KUVVETLERİ KOMUTANI

  SEVGİLİ SELİMİYELİLER,  

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEKİ BİRLİK VE BERABERLİK RUHU İLE SİLAH ARKADAŞLIĞI DUYGUSU ÇERÇEVESİNDE BU GÜN BURADA BİZLERLE OLAN DEVRE ARKADAŞLARIMIZ DA VAR. BİZLERE GÜÇ KATAN DAVRANIŞLARINI TAKDİR EDİYOR VE KENDİLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUZ.

SEVGİLİ SELİMİYELİLER,

HAYDARPAŞA ASKERİ HASTANESİ İLE KULELİ ASKERİ LİSESİ’NİN BİZ SELİMİYELİLER İLE İLGİSİ VE HATIRASI ÇOK OLMUŞTUR. İŞTE BU İKİ GÜZİDE KURUMUMUZDAN TÜMGENERAL UĞUR TARIK ÖZKUT EŞİYLE BİRLİKTE BURADALAR. KENDİLERİNE HOŞ GELDİNİZ DİYORUM. KULELİ ASKERİ LİSESİ KOMUTANI KURMAY ALBAY MUHARREM TOYGAR İSE , KULELİ ASKERİ LİSESİ 60.NCI YIL MEZUNLARININ AYNİ TARİHE GELEN ZİYARETLERİ SEBEBİYLE ÖZÜR DİLİYEREK KATILAMADILAR.

SEVGİLİ SELİMİYELİLER,  

HER YIL AZALIYORUZ.305SELİMİYELİ KARDEŞİMİZİ KAYBETMİŞİZ. 2014 ve 2015 İÇİNDE CÜNEYT ÜLGEN, HALUK EROL, SUAT UYGUN, HALİT UZALDI, AHMET NİHAT ALKAN, CEMALETTİN GÜLTEKİN, ENGİN AKAR, ENVER ÖZBEK, ERCÜMENT YURTSEVEN, ERDAL GÜR, ERSİN KÜÇÜK, FERİT URBAY, NAFİZ ÜNALAN, SADETTİN BAYSAL, SERVET ORTAÇ, SÜER METE, ŞERAFETTİN PIRPIR, VEDAT YUSUF ÖZTÜRK, YAŞAR ARABACI VE ÇETİN ÇALIŞIR’I KAYBETTİK. HEPSİNİ RAHMETLE ANIYORUZ.

 

  VEFAT EDEN SELİMİYELİ 507 ŞENER NEBİL’İN EŞİ PERİHAN NEBİL, 1877 REMZİ ERTAŞ’IN EŞİ YILDIZ ERTAŞ, 1752 İSMAİL TİMUÇİN GÜRSOY’UN EŞİ GÜLSEN GÜRSOY BU GÜN BURADA BİZİMLE.  

KENDİLERİNE HOŞ GELDİNİZ DİYORUM..

  SEVGİLİ SELİMİYELİLER,

  ‘ÇOK İSTEMEME RAĞMEN 6 YILLIK KOMİTE BAŞKANLIĞIM SIRASINDA ÇÖZEMEDİĞİM BİR SORUN VAR. SORUN İLK SELİMİYELİNİN KİM OLDUĞU MESELESİDİR. BİR YANDA HALİL KALAYCI PAŞA BUNDAN ISRAR EDERKEN DİĞER YANDA BEHZAT BALTA PAŞA DA BENİM DİYOR.BEHZAT PAŞA SİLİVRİ’DEN SİNCAN’A GEÇTİ; AMA BANA HABER YOLLAYIP BU İDDİASINI DEVAM ETTİRİYOR.ARTIK ÜMİDİMİZ BEHZAT PAŞA’NIN DA ÖZGÜRLÜĞE BİRAN ÖNCE KAVUŞMASI VE İKİSİNİN OTURUP BİR HAKEM HUZURUNDA BU KONUYU AÇIKLIĞA KAVUŞTURMALARIDIR.

  ŞEKLİNDE BİR KONUŞMAYI GEÇEN YIL BURADA YAPMIŞIM.ÇOK ŞÜKÜR BU GÜN İKİSİ DE ÖZGÜR BİR ŞEKİLDE BURADA, KONUŞUP BU KONUYU AÇIKLIĞA KAVUŞTURABİLİRLER.İLK SELİMİYELİNİN KİM OLDUĞU BİLGİSİ KAYITLARIMIZ İÇİN GEREKLİDİR.

  SEVGİLİ SELİMİYELİLER,  

SEVGİLİ DURSUN BAK VE HASAN IĞSIZ KARDEŞLERİMİN İLK DEFA BURADA BİRARADA OLMALARINDAN İSTİFADE İLE BİR ANIMI NAKLETMEK İSTİYORUM:

  2008’DE ORDU KOMUTANI ERGİN SAYGUN’DAN 50.NCİ YIL KUTLAMASI İÇİN DESTEK SÖZÜ ALMIŞ VE KOLLARI ARKADAŞLARIMLA SIVAMIŞIM. EN BÜYÜK SIKINTI KİMİN SELİMİYELİ OLDUĞUNU TESPİTTE. SEVGİLİ DURSUN BAK, GAZİANTEP’TE ÇALIŞIYOR VE BANA TAKTİK VERİP MORALİMİ DÜZELTİYOR.BİR GÜN DEVRE ARKADAŞIM GENELKURMAY II BAŞKANI ORGENERAL HASAN IĞSIZ’I ZİYARETE GİDECEĞİM. PLANLADIM BU ZİYARETTE SELİMİYE KUTLAMALARI İÇİN DESTEĞİNİ İSTİYECEĞİM. BU DESTEĞİ TALEP EDEN BİR YAZI DA HAZIRLADIM. YAZIYI DURSUN BAK GÖRMEK İSTEDİ, E-POSTA İLE GÖNDERDİM.   15 DAKİKA SONRA HIŞIMLA ARADI; NE YAPIYORSUN SEN ERCAN, HASAN IĞSIZ DA SELİMİYELİ HEMEN YAZIYI DÜZELT DEDİ. BEN YAZIDA ŞÖYLE DİYORUM.‘ HASAN PAŞA SEN HER NE KADAR SELİMİYELİ DEĞİLSEN DE BİZİM DEVREDEN BİR ÇOK SELİMİYELİ ARKADAŞIN OLMUŞTUR. ONLARIN YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE BİZİ DESTEKLE GİBİ BİR ŞEY YAZMIŞIM.  

DURSUN BAK’A YAZIYI DÜZELTECEĞİM DİYE SÖZ VERDİM. AMA BİR SÜRE SONRA DÜŞÜNDÜM. BANA BİRAZ KRİZ LAZIM , HASAN PAŞA BU MEKTUBU BÖYLE OKUYUNCA KRİZİ YAŞARIZ DEDİM. BUNDAN DURSUN BAK’I HABERDARETMEDİM.

  NİTEKİM ZİYARET SIRASINDA , HASAN PAŞA MEKTUBU OKUYUNCA; ‘ERCAN NE YAPIYORSUN YAHU BEN DE SELİMİYELİM BİLMİYORMUSUN DEMEZ Mİ.. BUNUN ÜZERİNE DURSUN BAK İLE OLAN KONUŞMAMIZI VE NİYETİMİ AKTARDIM. HOŞ OLDU GÜLDÜK GEÇTİK AMA KRİZ YAŞANDI VE AKILDA DAHA ÇOK KALACAK BİR DURUM OLUŞTU.  

SEVGİLİ DURSUN BAK’I YILLAR SONRA BURADA İLK DEFA GÖRÜRKEN BU GÜZEL ANIYI SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM.

  SEVGİLİ SELİMİYELİLER,  

BU YIL , GERÇEKTE DAHA FAZLA AMA, FARİS ÖNCEL VE CUMHUR UTKU’NUN AÇTIĞI SERGİLERDEN BAHİS ETMEK İSTİYORUM.  SEVGİLİ FARİS’İN, RAHMİ KOÇ MÜZESİNDEKİ TROYA ÇİNİ ÇALIŞMALARINI VE SEVGİLİ CUMHUR’UN BAKIRKÖY’DEKİ FOTOĞRAF SERGİSİNİ ZEVKLE İZLEDİK.KENDİLERİNİ TEBRİK EDERİM.

  SEVGİLİ SELİMİYELİLER,  

SELİMİYE ASKERİ ORTAOKULU 1959’DA AÇILDI, 2 YIL DIŞARDAN ÖĞRENCİ ALDIKTAN SONRA ALINAN KAPATMA KARARINI TAKİBEN ÖĞRENCİLERİN MEZUNİYETİNİ DİKKATE ALARAK  1963 DE KAPANDI. SON SINIFTAKİ ÖĞRENCİLER BİR YIL KULELİ ASKERİ LİSESİNDE SELİMİYE ASKERİ ORTA OKULU ADIYLA OKUDULAR VE 1964 DE MEZUN OLDULAR.

1959’DA BAŞLAYIP 1963’DE BİTEN BU OLAYIN SEBEPLERİ HAKKINDA KULAKTAN DOLMA BİR ÇOK ŞEY DUYMUŞTUK.YENİ VE DAHA DOĞRU OLABİLECEK BİLGİLERİ EMEKLİ DENİZ ALBAYI ŞEMSİ BARGUT’UN ‘ BİR PLESİSOR’UN BAHRİYE ANILARI’ KİTABINDAN ÖĞRENİYORUZ. ‘PLESİSOR’ HEM DENİZDE VE HEM DE KARADA 120 – 125 MİLYON YIL ÖNCE YAŞAMIŞ BİR DİNAZOR TİPİ İMİŞ..

  YAZARIMIZ ZAMANIN DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANI ORAMİRAL FAHRİ KORUTÜRK’ÜN GENEL SEKRETERİ. KİTAPTA BU KONUYU SÖYLE YAZIYOR:

  ’27 MAYIS 1960 ASKERİ İHTİLALİ’NE KADAR, HER AY, GENEL KURMAY BAŞKANLIĞI’NDA , ÜÇ KUVVET KOMUTANI’NIN KATILDIĞI BİR TOPLANTI YAPILIRDI. ‘PROGRESS REPORT’ DİYE ADLANDIRILAN BU TOPLANTILARDA, GENEL OLARAK, AMERİKAN YARDIM KURULU (JUSMMAT) TARAFINDAN GENELKURMAY BAŞKANLIĞI’NA VERİLEN AYLIK RAPOR ÜZERİNDE KONUŞULURDU. GENELKURMAY BAŞKANI ORGENERAL RÜŞTÜ ERDELHUN AMERİKALILARIN BU DEVRE RAPORLARINA ÇOK ÖNEM VERİR. FAKAT BENİM ANLADIĞIM KADAR, KUVVET KOMUTANLARI DA BU RAPORLARI FAZLA DEĞERLİ BULMAZLARDI. BU TOPLANTILARA KOMUTANLAR, GEREKTİKÇE, GENEL SEKRETERLERİNİ GETİRİRLERDİ. BU NEDENLE, BEN DE, ZAMAN ZAMAN BU TOPLANTILARDA BULUNDUM.

 BİR TOPLANTIDA GÜNDEM ‘ASKERİ OKULLARIN GELİŞTİRİLMESİ ‘ KONUSUNUN TARTIŞILMASI İDİ. TOPLANTI BAŞLAYINCA (J-1) GENELKURMAY PERSONEL DAİRE BAŞKANI ‘ Harp Okulunun yeterli ve yetenekli   öğrenci temini sıkıntısı içinde olduğunu, kaynağın zenginleştirilmesi gerektiğini, uzun vadede ve meselenin kökten halli için, Askeri Liselerin takviyesi ve Askeri Orta Okulların açılması gerektiğini ve planlanmakta olduğunu’ DETAYLI OLARAK ANLATTI.  

BU TAKDİM BİTİNCE ORGENERAL CEMAL GÜRSEL ‘Harp Okullarımıza niçin yeterli öğrenci bulunamıyor. Bunun nedenlerinin araştırılması ve haledilmesi daha çabuk ve etkili olma mı?’ DİYE SORDU. GENERAL ERDELHUN BUNA CEVAP VERDİ. ‘Kuşkusuz biz de bunu düşündük, nedenlerini ve çarelerinidetaylıolarakaraştırdık.Ancakbuyoldanolumlubiryolubulamadık.Bu gün gençlik, Ordu’nun sağladığı maddi ve manevi olanakları yeterli ve tatmin edici bulmuyor ve Harp Okulları’na iltifat etmiyor’ DEDİ.

 BUNU DUYUNCA RAHMETLİ GENERAL GÜRSEL, İKİ ELİNİ MASAYA VURARAK ADETA BAĞIRDI. ‘Eyvah… duymak istemediğim, duymaktan korktuğum bu idi.Yani siz demek istiyorsunuz ki bugün farık-ıtemyiz olan( iyiyi kötüyü seçebilecek durumda olan) genç için Türk Ordusu’nda subay olmak, subaylık şerefi, itibarı ve olanakları , yeterli görülmüyor ve siz  bunu sağlamak yerine , Askeri Orta okullar açarak 12 – 13 yaşındaki çocukları üniforma gibi, bando mızıka gibi şeylerle kandırmak ve farık-I temyiz olmayan sübyanı ( küçük çocukları) ömürleri boyu bir daha bırakamayacakları bir mükellefiyet ( zorunluluk) altına sokmayı planlıyorsunuz. Bu her şeyden önce insan haklarına aykırıdır. 12 – 13 yaşında bir çocuk böyle bir karara zorlanamaz. Ben buna tamamı ile karşıyım.

AMA , BU ÇOK DOĞRU VE YERİNDE İTİRAZ, SONUCU DEĞİŞTİRMEDİ VE ASKERİ ORTA OKULLAR O YIL KURULDU. FAKAT , 27 MAYIS 1960 İHTİLALİ İLE, CEMAL GÜRSEL, DEVLET VE HÜKÜMET BAŞKANI OLUNCA, İLK İŞİ BU OKULLARI KAPATMAK VE KALDIRMAK OLDU.  RAHMETLİ CEMAL GÜRSEL , ORDU’DA ‘CemalAğa’ DENİLMESİNE RAĞMEN FEVKALADE DERİN VE HASSAS BİR KİŞİLİĞE SAHİPTİ. ALLAH RAHMET EYLESİN.’

SEVGİLİ SELİMİYELİLER,

  KUTLAMALARIN ÖNEM TAŞIYAN VE TEMELİNİ TEŞKİL EDEN BÖLÜMLERİ ORTA BAHÇEDE BAŞIMIZDA KEP, YAKAMIZDA SELİMİYE ROZETLERİMİZ İLE HARBİYE MARŞI EŞLİĞİNDE YAPACAĞIMIZ YÜRÜYÜŞ VE DUALARIMIZ İLE BİRLİKTE YİYECEĞİMİZ ÖĞLE YEMEĞİMİZDİR.

  TABUR KOMUTANI SELİMİYELİ AĞABEYİMİZ 1632 ÇAĞDAŞ İLK KOMUTASINDA İLK GÜNLERİN HEYECANI İLE YÜRÜYECEĞİZ.SEYİR TİRÜBÜNÜNDE EŞLERİNİZ OLDUĞUNU DİKKATE ALARAK HİZA İSTİKAMETE VE AYAKLARINIZA DİKKAT EDİN LÜTFEN

  ANANEVİ ÖĞLE YEMEĞİMİZDE OTURMA DÜZENİ YOK; BUNUNLA BERABER DEVRE TEMSİLCİLERİNİN YÖNLENDİRMELERİ İLE SELİMİYE KISIM ARKADAŞLARIMIZLA OTURMAYA GAYRET EDELİM LÜTFEN. ANANEVİ ÖĞLE YEMEĞİNDE HERZAMAN OLDUĞU GİBİ KURU FASULYE, BULGUR PİLAVI VE İRMİK HELVASI VAR.

SEVGİLİ SELİMİYELİLER,

KAYITLARIMIZA GÖRE  2530 SELİMİYELİ VAR. BUNLARDAN 1217 SUBAY ÇIKARKEN, 1313 ‘Ü MAALESEF BİZLERDEN ÇEŞİTLİ SEBEBLERLE AYRILARAK SİVİL HAYATA GEÇMİŞLER VE ORADAN ÜLKELERİNE FAYDALI OLMAYA ÇALIŞMIŞLARDIR.  TEMİN EDEBİLDİĞİMİZ  1228 TELEFON İLE TAKRİBEN  % 50 İLE HABERLEŞEBİLİYORUZ. SİZLERİN DE GAYRETİ İLE TELEFON RAKAMINI YÜKSELTMELİYİZ.

SEVGİLİ BORA BÜYÜKÖNER’İN KURARAK İŞLETTİĞİ SELİMİYE HABERLEŞME GRUBUMUZDA 516 SELİMİYELİ VAR. E-POSTA ADRESİ TEMİNİ VE BİZLERE BİLDİRİLMESİ HALİNDE BU RAKAMI ARTTIRABİLECEĞİZ. İLHAN DORUK VE MUHARREM KARAFİLİK’İN ÇABALARI İLE KURULAN İKİ FACEBOOK HESABIMIZ VAR VE ORADA SELİMİYELİLER ÇOK GÜZEL HABERLEŞME İÇİNDE. BU YIL FACEBOOKLARDA PATLAYAN ESKİ RESİMLER , ESKİ HATIRALARIN NAKLİ BİZLERİ ÇOK HOŞNUT ETTİ.

AYRICA İSTANBUL’A İLAVE OLARAK; ANKARA, İZMİR, ANTALYA SELİMİYELİLER ÖZEL TOPLANTILARI DA, ARAMIZDAKİ TESANÜTÜN ARTMASINA ÖNEMLİ KATKI YAPTI. TERTİPLEYENLERE VE KATILANLARA TEŞEKKÜR EDERİM.

SEVGİLİ SELİMİYELİLER,

GÜNÜN PROGRAMINI GÖRDÜNÜZ. BU YIL TANIŞMANIZA VE ARANIZDA DAHA FAZLA SOHBET ETMENİZE İMKAN VERECEK AYARLAMALAR YAPMAYA ÇALIŞTIK. BİRBİRİNİZLE DOYA DOYA GÖRÜŞÜP KONUŞUN. BU ARADA PROGRAMDA KOPUKLUK OLMAMASI İÇİN BİR NOKTADAN DİĞERİNE İNTİKALLER SIRASINDA ÖNGÜRÜLEN SAATLERE RİAYETE EDİN LÜTFEN.

ŞİMDİ SIRADA GELECEK YIL YAPILACAK KUTLAMA VAR. KKK’LIĞININ  28 NİSAN 2010 TARİHLİ DEVAMLI EMRİ ÇERÇEVESİNDE 57.NCI YIL ANANEVİ PİLAV GÜNÜ KUTLAMALARIMIZI  2016 YILI MAYIS AYI BAŞINDA YAPACAĞIZ. HEDEF DAHA KALABALIK VE COŞKULU BİR BİRLİKTELİK SAĞLAMAK VE  BUNA ÖZELLİKLE YENİ SELİMİYELİLERİ KATMAKTIR.

ETKİNLİKLER SONRASI ELİŞTİRİLERİNİZ İLE GELECEK YILA İLİŞKİN ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM.  

SEVGİLİ SELİMİYELİLER,

KUTLAMA KOMİTESİ BAŞKANI OLARAK KOMİTE ÜYESİ ARKADAŞLARIMDAN BU YIL DA ÇOK ÖZVERİ VE DESTEK GÖRDÜM. HUZURLARINIZDA KENDİLERİNE SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM.

TAKDİR ALKIŞLARINIZI ALMAK ÜZERE KUTLAMA KOMİTE ÜYESİ ARKADAŞLARIMI BURAYA ÇAĞIRIYORUM.

HEPİNİZE SEVGİ VE SAYGILAR SUNARIM.

BERKER BARÇAK, VOLKAN KAPLAMA (Mazereti sebebiyle gelemedi), BORA BÜYÜKÖNER,ÇAĞDAŞ İLK, RÜÇHAN BERKİN, AYTAÇ İLK, CENAP DURU (Mazereti sebebiyle gelemedi), YENER BERKAY, HULKİ ERGÜNER, ALKAN BİNİCİ,ŞEREF UYGUNER, NURİ AYAY, ABDÜLVAHAP AKGÜN

 

 

 

 

114.2012MSAO’dan emduk 11köprülü......................................................................................__._,_.___