Osman Nuri Gözüodlu'nun anıları..
Selimiye'de Askeri Orta Okulun  açıldığını öğrenince 1959 yılında orta ikinci sınıftan askeri okula girdim. İmtahanlar Kuleli Askeri Lisesinde yapılmıştı. Koşu ve Edebiyat derslerinden imtahan olduk * Bana çıkan soru "Alnından vurulup bir ercesine, Bir gül bahçesine girercesine " idi, ayrıca mülakata girmiştik.

12 yaşında boğazı kopçalı , kepli askeri kıyafeti giyerek, tarihi, ancak bir çok yeri yıkık Selimiye kışlasında orta 2 den 3 e geçtim. Buraya gelen turistleri Kırım harbinde bu kışlada görev yapan Florans Nigtingel'in müze olan odasına götüren ve ilk okulda öğrenmeye başladığı ingilizcesi ile gezdiren Osman Nuri; bir yazılı sonrası aldığı notu beğenmeyip kağıdı buruşturup pencerden dışarı atar. Yazılı kağıdı meğerse pencere demirine çarpıp içeri düşmüş. Duvarların kalınlığı malum yaklaşık bir metre kadardı. Sınıf mümessili etüdlerde öğrenci isimlerini ve numaralarını öğretmenlere veren bir arkadaştı. Bu kağıdımıda alıp İngilizce öğretmenine vermiş. Zaten sene sonuna yakın bir dönemdi. O zamanlar ayrıca bir imtihan daha yapılıyordu. Bende o imtahana girdiğimde bir cümledeki  fiilin tercümesini bilemedim . Hoca da "Sen benim verdiğim notu nasıl beğenmezsin"  diyerek aynı fiilin geçtiği 10 soru sordu  sınav sonucunda tek dersten bir yıl beklemeye kaldım.

Yıllar sonra  Keşanda bir Nato tatbikatında karşılaştığım ingilizce hocamız "Osman , sana yaptığım bu davranış o günden bu güne kadar hala yüreğimde yaradır" itirafında bulundu. Ben de bunun sadece bir boş yıla değil , pahası ölçülemiyecek istikbalime mal olduğunu dostça söyledim.

Okulda  sanırım  Çarşamba günleri  ziyaret günüydü. öğleden sonraları annem evde hazırladıkları kurabiyeler ve meyvelerle beni ziyarete gelirdi, kışlanın Haydarpaşa mendireğine bakan yamacında arkadaşlarla oturur ziyafet çekerdik.

 
Sene yanılmıyorsam 1960 .Selimiye Askeri Orta okulu 2 nci sınıf  3ncü kısmındayım. Akşam mütalaasında  koridordan  sesler geldi. Nöbetçi olan Rusça  öğretmeni elinde bir portakal kasasından sökülmüş tahta ile sınıflarda önüne gelene(sanırım gürültü yapıp sınıf kıdemlilerinin verdiği isimlere )hakikaten tüm gücü ile , çıldırmışçasına vuruyordu.Dayak yiyenlerin bağırtıları ile  koridor inliyordu. Ertesi gün iç bahçeden dışarı açılan ana kapıya doğru parke taşlı yol üzerinde grup oluşturduk. Başladık topluca bağırmaya ''Olurmu böyle olumu , öğretmen öğrenciye vururmu''..

Orta 2 öğrencisiyiz. Askeri öğrenciyiz. Ama demek ki kanımızda haksızlıklara karşı çıkacak o yaşta dahi güç vardı.68 kuşağının akımı bu olsa gerek. Komutanlar geldi tamam filan , sonrası dağıldık. O akşam iç bahçede teneke bir baraka vardı .Ailelere film gösteriliyordu. Başladık barakayı taşlamaya. Her halde 15 dakika filan sürmüştür. O günleri hatırlıyorumda tepkimizi iyi ortaya koymuşuz.
 

Selimiye bitince kura çektik, Bana kurada Kuleli çıktı.

Çengelköyde tarihi binada Lise eğitimine başladık. Japonyada judo eğitimi almış bir judo öğretmenimiz vardı , Okulda bir judo takımı kuruldu , bende  eğitim alarak Türkiyedeki ilk judoculardan oldum.

Bu arada Bando takımına girdim. Klarnet çalmaya başladım.sonra tenor saksafona geçtim.son yılda Bando çavuşu oldum. Bando çavuşu yaklaşık 50 kişilik bando takımının sağ önünde yürürdü, elbisesinin sol tarafında koyu kırmızı renkli, uçları pirinçten yapılmış marpuçlu süslü kordon takar ve ,gerektiğinde bandoyu idare ederdi..Bu arada dönemin parçalarını çalan gurubumuzla okul eğlencelerini düzenlerdik. Eğlence kolu başkanlığınıda yürütüyordum. Sosyal etkinliklere verdiğim önem derslerime aynı derecede yansımayınca lise 2 de sınıfta kaldım. Boğaz kıyısında 4 yıl okudum. Bazen dersten sonra arkadaşlarla Kandilli kız lisesine giden korunun keçi yollarından Kız lisesinin  bahçe duvarlarına giderdik..

1966 yılı Liseyi bitirdim, Kara Harb Okulunun İzmir Urla-Menteş kampa gittik,  Yaklaşık iki aylık kamp eğitimi oldukca zorlu ve mahrumiyetle geçerdi. Harbiyede yoğun  iki yıllık eğitim sürecinden sonra Kara Harb Okulunu 1968 yılında Piyade asteğmen olarak bitirdim. Aile geleneğini, Şanlı ordumuzun bir subayı olarak  başarılı bir şekilde devam ettirdim. Yarbay rütbesinden Çankırı Astsubay Hazırlama Okulu Askeri Dersler Bölüm Başkanlığından emekliye ayrıldım .Halen Antalya'da İkamet etmekteyim.