50 yıl önceki orta okul hayatımızı , anılarımızı anlatan web sitesi  bu kadar önemlimiydi ? Bizler yaşlandıkça biraz çocuklaşıyormuyuz , çocukluk günlerimizi mi  arıyoruz ? Evimizin balkonundan  on metre yakınımızdaki ilk öğretim okulunda da bizim Selimiyedeki yaşıtlarımızın seslerini duyuyorum.. Onların kaçı on sene sonra okullarını hatırlayacaklar bilmiyorum ..

O çocukların bir kısmını zaman tünelinden 1959 yılına ve Selimiye'nin , Türkiye'nin o dönemki yaşamına , bizim yaşadıklarımıza göndersek inanıyorum onlarında 50 yıl sonra mektupları sizlerin gönderdiği mektuplara yakın olurdu ,isimler farklı olsa bile..

Bu web sitesiyle ilgili sizlerden gelen mektuplar ı tarih sırasına göre topladım..
Hepsi duygu dolu ..bana tüm yorgunluklarımı unutturuyor . çok teşekkür ederim.

Son mektuplardan birkaç satır ..

Sevgili Kardeşim,
Beni Çamlıca Askeri Hastanesinde ziyaretinden bu yana bir seneyi aşkın zaman geçti. Hastalığım sebebiyle büyük emeklerle hazırladığın siteyi ancak bu akşam ziyaret edebildim. Sitenin her tarafını dolaştım. Gecenin bu saatinde beni o yıllara götürdün. Ellerine kollarına sağlık. Seni bu kıymetli çalışmalarından ötürü tebrik eder, sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileklerimle gözlerinden öperim. ATA GÜNGEÇİREN 6 Aralık 2008

(Sevgili arkadaşımız Ata Güngeçiren'i 23 Şubat 2009'da yakalandığı akciğer kanserinden kaybettik, vasiyeti üzerine şimdi Kıbrısta Oğlunun yanında yatıyor. )

 

“Yıllardır mezun olduğum Selimiye Askeri Okulundaki yıllığa sahip olamadığım için çok üzülüyordum. Daha önce defalarca şu soruyu sordum. Neden internet de bir sayfamız yok diye. Dün bir daha bakayım dedim,gözlerime inanamadım,çok duygulandım,gözlerim yaşardı. Eşime gel gör,yıllardır özlediğim anılarıma kavuştum…”
ZEK İ MUHTAROĞLU 10 Ekim 2008


Demek ki Selimiye anılarımız  bizler için çok değerliymiş.   Sizlerden gelen mektuplar duygu ve düşünceleriniz için çok teşekkür ederim.

Siteyi sizlerin katkıları  olmadan kurmak bir hayal olurdu..  

Mektuplarınız …..
----------------------------------------
Canım Kardeşim,
Gerçekten seni kutluyorum.Müthiş bir düşünce.Elbirliği ile başaracağımızdan hiç şüphem yok.Yolun açık olsun.Sevgiyle öpüyorum.
VOLKAN KAPLAMA  13 Ocak 2008
----------------------------------------- 

Değerli Arkadaşım,

Düşüncelerinden dolayı sizleri kutlarım.Başarılı olman için hepimizin gayret göstermesi gerektiğine inanıyorum.Selam ve sevgilerimi sunarım.

SALİH GÜLOĞLU 22 Ocak 2008
-----------------------------------------

Sevgili Berker,

eline koluna sağlık..cok duygulandim. Bülent Ünsal 1959  1nci sinif giris yaka no.153

selam ve sevgilerimle. BÜLENT ÜNSAL 7 Nisan 2008
-------------
Sevgili Berker amca;  
Ben Selimiye askeri orta okulu 59 girişli ve 63 Erzincan Askeri lisesi girisli 68 Harbiye cıkışlı istihkam kıdemli albay İsmail BAYTOP'un oğluyum.kurduğunuz siteyi oğrendik ve Gördüğümüzde cok mutlu olduk.1999 agustos ayında babam Afyon 500. istihkam ana depo ve fabrika komutanlıgından emekli oldu.daha sonra Balıkesire yerlestik.ancak yerlestikten kısa bir sure sonra 29 ekim 2003 tarihinde vefat etti . Biz aile olarak 68lilerle bağımızı koparmak istemiyoruz. Babamın Erzincan Askeri lisesinden vs  bazı siyah beyaz fotografları var. Eğer isterseniz elimden gelen en iyi sekilde onları taratıp bilgisayar ortamına aktarabilir ve size mail olarak gonderebilirim. Siteye uyeligimi yaptım ancak henuz onaylanmadı uyeligim. Şimdiden size emeginiz icin cok minnettarım. saygılarımla....
MUSA MURAT BAYTOP
--------------------------------------
Teşekkürler hemşerim.Teşekkürler sevgili arkadaşım

Ben Doğan Kapkıner.1948 Malatya doğumluyum.1969 mezunuyum.Selimiye ve Erzincan'da birer sene kaybım var.1992 yılında Kara Pilot Yarbay olarak emekli oldum.Cumhur ağbimizden aldım siteyi.

Başarılar diliyorum.Bize bu nostaljiyi yaşattığın için tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

DOĞAN KAPKINER 17 Nisan 2008
---------------------------------------------------

Değerli Arkadaşım,
Yapmış olduğun hizmet için çok teşekkürler.İnşallah elinde çeşitli dökümanlar olan arkadaşlar sana iletirde geniş bir hazine oluşur. Hatırladıkça iletirim.Selamlar va başarılar. 
 YILMAZ BOZTUNA 9 Nisan 2008
------------------------------------------
Değerli Devre Arkadaşlarım,
Çoğumuz gibi Selimiye’de üniformayı giyen 68’li bir arkadaşım güzel bir site hazırlamış. Arkadaşımı yürekten kutluyorum. Ben çok beğendim. Sizin de beğeneceğiniz umuyorum. Hatta bizim sodav67 sitesi ile bu siteyi biribirine bağlayabiliriz düşüncesindeyim.
Bir inceleyin ve bu siteyi zenginleştirebilirseniz sevgili Berker Barçak arkadaşımızla temasa geçin.
Selam ve sevgilerimle.
ALİ HAYDAR YEDEK 2 Nisan 2008
---------------------------------------------
Berker ciğim ;
Selimiye ile ilgili site deki her şeyi baştan sona büyük bir keyifle bazen de o günlerin zorluğunu hatırlayarak hüzünle okudum. Nasıl memnun olduğumu tarif etmem imkansız. Böyle güzel bir çalışmandan dolayı seni tüm kalbimle kutluyorum.ha bu arada selimiye de 27 mayıs ihtilaline kadar maaşlarımız 182.5 kuruş idi ihtilalden sonra 10 t.l oldu.Bu güzel çalışmalarının devam etmesi dileğimle sağlıklı günler diliyorum
HARUN ASILKEFELI. 3 Nisan 2008

--------------------------------------------------
Sizi  tanımıyorum ama, Selimiye'de aynı havayı teneffüs etmiş olmak, beni size yaklaştırdı. Selimiye Sitesi için sizi yürekten kutluyorum. Elinize zihninize sağlık. 1959 girişlilerin albümü olduğu için işler bir ölçüde kolaylaşmış. Ne yazı ki 60 girişlilerde fazla bir kaynak yok.

Bulabildiğim resimleri ben de göndermek isterim.Saygılarımla.
AHMET AVCI E. J. Alb 8 Nisan 2008
----------------------------------------------------

Sevgili kardeşimiz Berker Barçak'ın Selimiye Askeri Orta okulu ile ilgili yaptığı calışmalarla müthiş bir sayfa meydana getirdiğini görünce ne yalan söyleyeyim gözlerim yaşardı . Ellerine sağlık beni o günlere götürdün.Ne kadar kıymetli bir devreye sahibiz değilmi? Fırsat bulduğumda bendeki albümdende sayfaya ilave için bazı şeyler göndermeye çalışacağım.Gözlerinden öperim sevgili kardeşim.
ATA GÜNGEÇİREN  16 Nisan 2008
---------------------------------------------------------
Sevgili Berker;
Gönülden teşekkürler.Tam 49 yıl gerilere gittim. Mini minicik, sokakta kadınların "aaa küçük asker, bayram için giydirmişler" dediklerini hatırladım.
Çok doğru ki, yoksulluğu yaşıyorduk ve pek çoğumuz o yüzden oradaydık, yani "askeri yetimhanede"
Evet yarım asır çok kısaymış meğer.

Bu vesile ile selam,sevgi ve saygılarımı sunar,sağlık ve mutluluklar dilerim.
MEVLÜT YEŞİLYURT / İzmir 17 Nisan 2008
-----------------------------------------------------------
Sevgili Dostlar,

Sayın Berker Barçak, düşündüğü SELİMİYE ASKERİ ORTA OKULU mezunları sitesi için bilgi, ilgi, fotoğraf ve dökümanlarınızı bekliyor.

Selimiye'de üzüm hoşafı yemişlere duyurur, kolay gelsin der sevgi ve teşekkürlerimi sunarım. 

Cumhur UTKU  21012008
------------------------------------------------
Değerli Arkadaşım Berker,Cumhur ve Yılmaz, 

Bu habere çok sevindim.Ben İzmir'de oturuyorum.

Buradaki,Taa 40 lı yıllardan gelen bir "askeri orta

okul'lular" olarak (kısaltılmış hali ile "ASORTOK'lular") bir oluşum var idi ve bende onların arasına Selimiye'li olarak (tekne kazıntımız;gel bakalım derlerdi.) onlarla güzel birlikteliklerde bulunmuş ve geçmişde olan bir çok olayın iç yüzünü birinci ağız olarak onlardan dinlemiş idim.Şimdi bu oluşum(1senedir) duraklamış vaziyette.
    Bu haber beni o günlere götürdü ve ilk olarak mutfağın yanındaki kömür yığınına sakladığım bafra sigara paketi geldi aklıma.

    -Birde geceleri o ruh dolaşma olayları,

    -Okulca karantinaya alınıp sarı bayrağın çekili olduğu direk,

     -Koğuşda kutladığımız 1961 yılı yılbaşı kutlaması ve    

     -Sabahları uyanıpta kafamı kaldırınca uzaktan gördüğüm(ranzada üste idim ve güneydeki koğuşlardan birinde idim.) O günlerede güncel olan YASSIADA.

     Neyse Berker arkadaşıma gayretlerinde kolaylıklar dilerim.Bulabildiğim anılarımı ilk fırsatta ileteceğim ve çevreme duyurmak suretiyle bu çalışmaya katkı yapanları çoğaltmaya çalışacağım.

     Herkese Saygı ve Sevgilerimle , 1961 mezunu yaka no 1403
RAŞİT GÜVENÇ   21 Ocak 2008
-----------------------------------------------------
Gerçekten çok güzel olmuş verilen uğraşların sonucunu almışsın görünce anladım bende bir kaç resim buldum tarayınca göndereceğim.
Hoşçakal  saygılar GÜLENER KARAABA  17 Nisan 2008
---------------------------------------------------------------------

Sevgili Berker , değerli Kardeşim,
Yapmış olduğun çalışma mükemmel, ben Kuleli Askeri Lisesi son sınıfa girdim ama 1960 yılında Pendik’te orta okulu okuduğum sıralarda hafta sonlarında gururlu birçok küçük askeri görüyor onlara imreniyordum, onların üniforma giymelerini hiç yadırgamadım çünkü ben de bir subay çocuğu idim. Annem orta okul çocuklarının Askeri Okulda olmalarına çok üzülürdü, onlar daha oyun çocuğu derdi ama girenleri de çok takdir ederdi.Daha sonra Kuleli Askeri Lisesinden itibaren sizlerle ve anılarınızla birlikte olduk. O günlerdeki hatıralarınızı paylaşmış olmaktan büyük mutluluk duydum.Diğer arkadaşlarımızın da bu siteye katkıda bulunacaklarını ümit ediyor seni ve hayatta olanları sevgi ile selamlıyor, hayatta olmayanlara rahmet diliyorum.Tekrar görüşmek üzere, sevgiyle ve sağlıcakla kalın.
GALİP UYSAL 17 Nisan 2008
----------------------------------------------------
Ben ,1960 yılında Selimiye As.Orta Okuluna katilan 2467 yaka numarali Sinan Kalabalıkoğlu.uzun zaman geçti hatirlayabilmeniz için ekte o tarihteki ve şimdiki resimlerim var.

Yaptığınız bu site için sizi kutluyorum.sanki o yılları yaşadım.

benimde o yillara ait jpg formatinda bilgisara yüklediğim resimlerim var.kabul ederseniz onlari size göndermek istiyorum.arzu ettiğiniz resimleri siteye koyabilirsiniz.

sitenin geliştirilmesinde başarilar diliyorum.selam ve saygilarimi sunuyorum.
jandarma albay SİNAN KALABALIKOĞLU 26 Nisan 2008

------------------------------------------------------------
    Değerli arkadaşım SELİMİYE  ASKERİ ORTA OKULU sitemizi güzel hazırlamışsın.ellerine sağlık.Ancak biraz eksikler var .İstersen biraz eklenti yapayım .Güncelleştirmeyi yapıp yapmamak sana kalmış.Yıldızlarımız bölümünde Korgeneral Hayri Güneri,(1/17 sınıfında 668 olacak),Korgeneral Recai Öztürk ü (1/18  de621 yaka no lu),her ne kadar 1966 mezunu ise de Orgeneral Erdal Ceylanoğlunu listenize almamışsınız.

1998 yılında selimiye marşının notaları lazım oldu kimse bulamadı .ben o yıllarda K.K.K. Denetleme başkanlığında sekreter idim.Oturdum ve marşın notalarını aslına sadık kalarak baştan yazdım ve Mızıka okulu ile silahlı kuvvetler bando arşivine teslim ettim.Arzu ederseniz bu notaları size de gönderebilirim.Ayrıca Benim Fifre takımımla iligili konservatuvar dergilerinde yayınlanmış bir makalem var onu da size gönderebilirim.

Şu anda Selimiye Askeri Orta Okulu 1959-1960 yıllığı önümde duruyor. ben de sizler gibi hayallere dalıp gidiyorum.Sayfanla ilgili başka işlemlere de açıksan yazışabiliriz.Sevgi ve saygılarımla. 

NEJAT ÖZTEMİZEL  21 Nisan 2008 E.Tank.Kd. Alb. 1969-31nejat.oztemizel@gmail.com

 Selimiye 1959 girişi 1.nci sınıf kısım 17 yaka no 582     

 Selimiye Bandosu Fifre takımı şefi
-------------------------------------------------------

Ben 1960 da 2 nci sınıfa girenlerdenim.Bendeki fotoğrafları ulaştıracağım.

Yıldızlara ilave Tuğg.Ahmet REFİK var.

Selamlar.  İRFAN ÜNGÖR 21 Nisan 2008
----------------------------------------------------
Merhaba ,

Ben Turan Kamil Berkkan 1959 yılında okula girmiştim. Okul numaram 391
Bu sitenin varlığını  bir arkadaşımdan öğrendim. Sizleri kutlarım çok başarılı bir site yapmışınız.  Ancak bazı bölümlere girmek istediğimde üyelere ait olduğu belirtilerek girişe müsaade edilmemektedir. Eski bir selimiyeli olarak bu bölümleride görmek   ve iletişim kurmak için üye olmak  istiyorum.Şahsi bilgilerim aşağıdadır.

Teşekkür ve saygılarımla.
TURAN KAMİL BERKKAN tberkkan@alemdar.com 18 Haziran 2008  

 -----------------------------------------------------
Bu çalışmayı yapan arkadaşıma ve yardım edenlere gönül dolusu teşekkürler.
OSMAN NURİ GÖZÜODLU
(E.P.Yb.1968-87)
1959  2 nci sınıf 3 ncü kısım yaka no 1258
----------------------------------------------------
Çok Sevgili Okul Arkadaşım Merhaba,
Yıllardır mezun olduğum Selimiye Askeri Okulundaki yıllığa sahip olamadığım için çok üzülüyordum.Daha önce defalarca şu soruyu sordum.Neden internet de bir sayfamız yok diye.Dün birdaha bakayım dedim,gözlerime inanamadım,çok duygulandım,gözlerim yaşardı.Eşime gel gör,yıllardır özlediğim anılarıma kavuştum.Çalışmalarınıza hayran kaldım.Sizinle gurur duydum.Çok teşekkür ediyorum. Saygı ve sevgilerimle.3/3 Kısım 1759 1960

ZEKİ MUHTAROĞLU  10 Ekim 2008
------------------------------------------------------
Merhabalar, 
Bu siteyi yapan ve emegi gecen herkese binlerce kez tesekkur ediyorum. 
Babam anılarını anlatırken  Selimiye Askeri ortaokuluna gittigini okula basladiginda sadece 10 yasinda oldugunu anlatirdi bize. Tesadufen google dan arama yaparken bu siteye rastlamak, babami nasil duygulandirmistir eminim. Su anda ailemden binlerce kilometre uzakta universitede okuyorum fakat 1959 1. sinif girisli babamin yaklasik 50 sene onceki resmini yıllıkta gorunce inanilmaz duygular icerisine girdim ben de.  
Turkiye Cumhuriyeti'nin Yuce onder Ataturk'un ve O'nun yuce ilkelerinin aziz koruyucularina tekrar minnettarim. Saygilarimla, 13 Ağustos 2008  
MERT ALTUN.

-----------------------------------------------------------
Sevgili Kardeşim Berker, 
Hepimizin hatıralarına tercüman olan , gönüllerimizi okşayan bir ‘’Selimiye Askeri Ortaokul’’ sitesi kurulmuş olduğunu çok geç olmakla birlikte Günay Kıral’ın e-postasından öğrenmiş bulunuyorum. Günay’a ne kadar teşekkür etsem azdır. 
Siteye bu gün ilk defa baktım, öncülüğünüzü net bir şekilde ortaya koyan bu yapıt için sizi ve bu konudaki yakın arkadaşlarınızı kutlarım. 
1959 yılında, memleketlerimizden, kısa pantolonlarımızı çıkararak katıldığımız bu ulvi yuvanın bizlere, ailelerimize ve ülkeye katkısı detaylı bir inceleme konusu olmak gerekir. Bunu yapabilecek birisi aramızda var mı acaba? Bu konu gönüllü profesyonel birine verilebilir mi? 
1959’da 1, 2 ve 3.ncü sınıflara fiziki gelişmesinin ortasında önemli sayıda öğrenci katıldı. Bunlar fiziki ve ruhi gelişimlerini burada ve daha sonra askeri liselerimizde tamamladı. Bunlar zengin ve varlıklı ailelerin çocuklarımıydı? Bu imkan olmasaydı tahsillerini bu şekilde tamamlıyabileceklermiydi? Selimiye’nin ve dolaysıyla Devletimizin bu yönlü katkısının büyüklüğünü takdirle karşılamalı ve hiçbir zaman unutmamalıyız. Bu yolu izleyerek herkesin geldiği bir yer var. Bu bakımdan Site’nin ‘’Yıldızlarımız’’ bölümü kifayetsiz kalır. Bana göre Selimiye mezunları toplumda geldikleri nokta ve katkıları ile ayrı yıldızlardır.  
Ben 1959’da İzmir’den gelerek Selimiye Ortaokul 2.nci sınıfa girdim. 7.nci Kısım’da 1456 yaka no ile kayıtlı resmimi sitede gördüm, ürperdim. 1961 yılında Okulu birincilkle bitirdim ve Kuleli’ye geçtim. Oradan da 1964 yılında yine birincilikle mezun olarak İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği öğretimine geçtim. Her iki okuldan ödül olarak aldığım saatlerim duruyor. Kuleli mezuniyetinde çaktığım çiviyi yıllar sonra Kuleli’de gördüm. Fakat Selimiye’yi nerede bulabilirim bilmiyorum. Bir süre önce Selimiye ile ilgili herşey bir yerde toplu duruyor dendi. Daha sonra bunlar topluca Kuleli’ye geçti dediler. Hangisi doğru , bunlara tüm mezunlar nasıl erişebilir bilmiyoruz. 
1969 yılında İTÜ Makina Fakültesinden Makina Yüksek Mühendis Teğmen olarak mezun olduktan sonra KKK’nın çeşitli karargah ve fabrikalarında  1988’e kadar görevler yaptım. Bu devrenin hatıraları ve gururunu taşıyorum. Bu tüm arkadaşlarımızın da gururudur. 
Emekli olduğum 1988 yılından beri yurtiçi büyük bir Holding’te askeri işlerin yönetiminde bulunuyorum. Başta KKK olmak üzere TSK’nın işlerine uygun çözümler bulma ve gerçekleştirme konusundaki katkılarım benim için ayrı bir gurur kaynağıdır.  
Selimiye günlerini hiç unutmadık. Sitede yapmış olduğunuz açıklamalar çok güzel. Ali Baba ve Kara Bela’yı güzel anlatmışsınız. Ali Baba’nın partneri Kamer unutulmuş gibi geldi bana. 1959’da yer yatağında yattığımız günler ve sabah havalandırılan ve kurutulan yatakları herhalde yazmak istememişsindir.  
Sevgili Kardeşim, görüyorum ki, bu faaliyetleri 1968 KHO mezunları olarak siz yüklenmişsiniz. 1965’lileri hiç göremediğim gibi 1966’lıları da zayıf gördüm. Bunları da devreye koymalıyız. Selimiye kışlasında bir pilav günü hepimizi çok mutlu kılacaktır. Ben de sizlere , işimin müsaade ettiği kadar yardımcı olmak isterim.   Şahsınızda bu faaliyetleri düşünen, planlayan ve uygulayan tüm Selimiyelileri sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Ercan ERTÜRETEN  26 Ekim 2008
-----------------------------------------------------

Merhabalar,
Ben Selimiye Askeri Ortaokulunun 2 nci sınıfına girenlerden 1407 yaka numaralı 6 ncı kısımdan İbrahim BALTACIOĞLU.   1961 senesinde mezun olduğumuzda tatile gittik, tatil sonucu okula döndügümüzde kuramızın Erzincan Askeri Lisesine çıktığını söylediler, tabiki bizde tekrar
Erzincan'a gittik.Bu kargaşada albüm sahibi olamamıştık.İnternette böyle bir site'ye rastlayınca gözlerim doldu, 50  sene öncelere gittim,çok duygusallaştım, gözlerim doldu. Siteyi hazırlayanlara binlerce defa teşekkürler.Hazırlayanlara ve herkese saygılar sunarım......
  Birde Erzincan Askeri Lisesi ile ilgili site yapan olsa da onada dua etsek...                
   E.Top.Alb.İbrahim BALTACIOĞLU , KASIM 2008,      ( www.baltacioglu4646@mynet.com )
----------------------------------------------------------

Sevgili Kardeşim,
Beni Çamlıca Askeri Hastanesinde ziyaretinden bu yana bir seneyi aşkın zaman geçti. Hastalığım sebebiyle büyük emeklerle hazırladığın siteyi ancak bu akşam ziyaret edebildim. Sitenin her tarafını dolaştım. Gecenin bu saatinde beni o yıllara götürdün. Ellerine kollarına sağlık. Seni bu kıymetli çalışmalarından ötürü tebrik eder, sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileklerimle gözlerinden öperim. ATA GÜNGEÇİREN 6 Aralık 2008

----------------------------------------------------------

Sevgili Kardeşim, kader arkadaşım,

Büyük emek, vefa ve özveri dolu enfes çalışmandan ötürü seni bir kez daha kutlamama izin ver.. Hayatımızın izleyen evrelerine daima ışık tutmuş ve hep ışık tutacak olan çocukluğumuzun o ilk kutsal yuva ve üniforma kardeşliği yıllarının lezzetini yeniden tattırdın bizlere..

Sağolasın varolasın

Çok önemli yaşamsal bir engelim olmadığı taktirde eşim ve oğlumla birlikte gururlu ve kıvançlı olarak, Okulumuzun 51.nci kuruluş yıldönümü etkinliğine katılıyor

olacağım . İŞBARAALP KAMOY, 8 NİSAN 2010