JANDARMA GENEL KOMUTANI
ORGENERAL A.ATİLA IŞIK’IN ÖZGEÇMİŞİ


Orgeneral A.Atila IŞIK, 1946 yılında Afyonkarahisar’da doğmuştur. Selimiye Askerî Ortaokulu ve Kuleli Askerî Lisesindeki öğrenimini müteakip, 1966 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1967 yılında İstihkâm Okulu’ndan mezun olmuştur.

1975 yılına kadar Kara Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanı olarak görev yapan Orgeneral IŞIK, 1977 yılında Kara Harp Akademisi’nden mezun olmuştur.

Kurmay subay olarak; Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Karargâhlarında Plan ve Proje Subaylığı, Kara Harp Akademisi’nde Öğretim Üyeliği, Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı’nda Türk İrtibat Subaylığı, Kara Kuvvetleri Eğitim Komutanlığı’nda Şube Müdürlüğü, Londra Askeri Ataşeliği, 12’nci Piyade Tümeninde 7’nci Piyade Alay Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Plan ve Prensipler Başkanlığında Savunma Araştırma Şube Müdürlüğü görevlerini yürütmüştür.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Kara Kuvvetleri Komuta ve Kurmay Kolejini de bitiren Orgeneral IŞIK, 1993 yılında tuğgeneralliğe terfi ederek; bu rütbede sırasıyla, Genelkurmay Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik İşleri Daire Başkanlığı, 66’ncı Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulunmuş ve 1997 yılında tümgeneralliğe terfi etmiştir.

Tümgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Plan ve Prensipler Başkanlığı, Genelkurmay Genel Sekreterliği, İstihkâm Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı görevlerini yürütmüş ve 2001 yılında korgeneralliğe terfi etmiştir.

Korgeneral rütbesi ile 7’nci Kolordu Komutanlığı, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı görevlerinde bulunmuştur.

2006 yılında orgeneralliğe terfi eden A.Atila IŞIK, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevini müteakip 04 Ağustos 2008 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı görevine atanmıştır. 30 Ağustos 2010 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanmış fakat kendi isteği ile emekliye ayrılmıştır.

Orgeneral A.Atila IŞIK; TSK Üstün Hizmet Madalyası, Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetleri Üstün Hizmet Madalyası ve Arnavutluk Liyakat Madalyası sahibidir.

Bayan Jale IŞIK ile evli olan Orgeneral A.Atila IŞIK iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.