Kurmay Albay Fethi Benderli,
 

3 Nisan 1949 ‘da  İstanbulda doğdu, 1960 yılında Selimiye Askeri Orta Okuluna girdi, Erzincan Askeri Lisesinden mezun oldu . Okul hayatı başarılarla geçti, Askeri okullarda başarılı öğrencilerce takılan üç sarı şeriti koluna taktı,

 1968 yılında Kara Harb Okulundan Muhabere subayı olarak mezun oldu , Kara  Harp Akademisini de  başarıyla bitirdi. Kurmay subay olarak  Kara Kuvvetlerinin değişik kıta ve kurumlarında görev yaptı. Silahlı Kuvvetlerden 1996 yılından kendi isteği ile ayrıldı.1997- 98 yılları arasında çeşitli firmalarda yöneticilik, 2001 tarihinde TSK Mensupları Çocuklarının Tahsiline Yardım Vakfı Genel Koordinatörlüğü  yaptı. 2004 yılında  ayağından geçirdiği operasyondan sonra fiziksel aktivitesinin azalması üzerine aktif çalışma hayatını noktaladı.


Bu duruma hemen uyum sağlamanın aktif yaşam tarzı nedeniyle kolay olmamasına rağmen  Benderli, yapı olarak mükemmeliyetçi, kuralcı, her şeyin en iyisini yapmayı seven ve son derece sabırlı bir kişilik özelliklerini kullanarak  tesadüfen karşılaştığı ve sıklıkla çevremizde görmeye alışkın olmadığımız üç boyutlu 'keçe kolaj' çalışması ile tanıştı.


2007 yılında 1,5 yıllık  yoğun çalışmayla 50 kadar eser oluşturdu. Bunların hepsini Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde  Aralık 2007’de sergiledi . Fotograf sergide çekilmiştir , eşi , kızı ve arkada eserlerinden biri..

 

Eserlerinde kendisi ve yakınındakilerin hayatlarından kesitleri anlattı . Her bir çalışmanın ayrı bir hikayesi olan eserleri arasında , parkta oturmayı seven annesi ve Eminönünde balık ekmek yemeyi seven babasıyla ilgili çalışmalar serginin  dikkati çeken eserleri arasında yer aldı.

Eşi Gülseren, ve  kızı Birten’den , keçenin satın alınması ve bazı çalışmalara fikir verme anlamında ilgi ve destek gören  Benderli, farklı desen ve renklerde kumaş ve keçelerle, renkli yünler, düğme ve boncuklarla dikilerek bir araya getirilen, çerçevelenerek duvara asılan kolaj çalışmasında, çok çeşitli desen, figür, canlı-cansız objelerden yararlandı.
Çalışmalarında bazen gerçek hayattaki objeleri bazen de
doğanın herhangi bir anını çalışmasına yansıtarak, sanatseverleri günün o anına ya da o bölgeye götürüyor.
Aralık 2008’de Ankarada yeni bir sergi  daha açacaktır.

Halen Ankara’ da eşi, kızı ve oğluyla   yaşamaktadır.