(Adalıer’ yaşam hikayesini tek sayfaya sığdırmış..)

KEMAL (EYÜP) ADALIER

Selimiye Askeri Ortaokulu, Sınıf 2/1, No:1201

 

            Kıbrıs Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı 1959 yılında Rumlarla varılan anlaşma uyarınca adada bir Türk Alayı, bir Rum Alayı ve bir de Kıbrıslı Türklerle (1/3) Rumlardan (2/3) oluşacak Karma Alay kurulacaktı. Kıbrıs Türk Alayı acilen ada çapında müracaatlar kabul ederek tespit ettiği öğrencileri Lefkoşa’da sınava tabii tuttu ve Türkiye’deki Askeri Okullara öğrenci gönderdi. Selimiye Askeri Ortaokulu’na 10 öğrenci gönderildi. Ben orta ikinci sınıfa tek öğrenci olarak katıldım.

            1961 yılında Selimiye Askeri Ortaokulu’ndan, 1964 yılında Kuleli Askeri Lisesi’nden ve 1966 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun oldum. Yabancı uyruklu kabul edildiğimden Harp Okulu’ndan mezun olabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldum ve ADALIER soyadını aldım. Benden önceki Kıbrıslı öğrenciler muhtelif nedenlerle Harp Okulu’ndan mezun olamamışlardır.

            Piyade sınıfını seçtim. Piyade Okulu’ndayken Komando Subayı yetiştirilmek üzere seçilen 10 aday arasına girdim ve ilk kıta hayatıma Dağ ve Komando Okulu’nda başladım.

            1969 yılında Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı’nda 1970-1973 yılları arasında ise Erzurum’da görev yaptım.

            1973 yılında Piyade Okulu’na atandım.

            15 Temmuz 1974 tarihine Kıbrıs’ta darbe olunca emirle Bolu Komando Tugayı’na katıldım.

            Birinci ve İkinci Kıbrıs Barış Harekatı’na katıldım. Türk silahlı Kuvvetleri “Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası (Altın)” ile taltif edildim.

            20 Temmuz 1974 gecesi devre arkadaşımız Ütğm. Oğuz YENER kucağımda şehit oldu. O geceden sonra ileriye yönelik hayata bakışım değişti. Uzun yıllar etkisinden kurtulamadım.

            1975 yılında Piyade Okulu’na tekrar atandıktan sonra 1981 yılında Çorlu Ulaş’ta göreve başladım.

            1985 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli oldum ve Kıbrıs’a yerleştim.     1985-2005 yılları arasında Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda görev yaptım.

            1968 yılında Eğirdir’de evlendim. Eşim emekli öğretmendir.  Halen özel bir ilkokulda mesleğine devam etmektedir. İki kızım, bir oğlum ve iki  torunum var.