Ömer Ateşan Aybars,

1959 yılında  Selimiye Askeri Orta Okulu’na girdi, 1966 yılında Kuleli Askeri Lisesini bitirdi. Kara Harp Okulu 1.nci sınıftan sağlık nedeni ile ayrıldı. 1973  yılında İTܒden Elektronik Yüksek Mühendisi olarak mezun olduktan sonra akademik çalışmalarına Kanada’da devam eden Aybars, 1975 yılından itibaren Kanada Atom Enerjisi komisyonu ve Ontario Hydro Nükleer santrallarında Teknik Süpervisor olarak Nükleer  İnstrumentation&Control Mühendisliği yapmıştır.

1981 yılında finans dünyasına geçerek geliştirdiği Teknik Analiz Modeli ile Securities Commission’dan  CTA (Commodity Trading Advisor) lisansı almış ve Friedberg Co. adına Toronto Futures Exchange’de çalıştıktan sonra iki aracı kurumun fon  yöneticiliğini yapmıştır.
 1985-1989 yılları arasında TFMI (Toronto Futures Management İnc.)  President ve Director sorumlulukları ile görev alan Aybars, 1993 yılında Türkiyeye dönerek, Teknik Analiz ve Risk Yönetimi Seminerleri vermiş ve çeşitli finansal kuruluş ve bankalara yatırım danışmanlığı  yapmıştır.


1999 - 2007 arası CNBC-e ve NTV’de günlük finansal yorumlar ve Dünya gazetesi köşe yazarlığı ile devam etti. Halen birkaç TV kanalında bu faaliyetlerini sürdürmekte ve reel sektöre risk yönetim danışmanlığı yapmaktadır. Aybars’ın  Kanada’da Association of Professional Engineers (APEO), Canadian Medical & Biological Eng. Society (CMBES) ve Securities Commission (CTA) üyelikleri vardır.