Sabahattin Sakman

1949 yılında Zonguldak’ta doğdu. İlkokul sonrası bütün eğitimini askeri okullarda yaptı, 1960 yılında Selimiye Askeri Orta Okuluna girdi , Tüm Okulları  en iyi derecelerle bitirdi .1968 yılında Kara Harb Okulundan  Topcu Subayı olarak mezun oldu .1972 Yılında ordu’dan resen emekliye ayrıldı.  Sivil yaşamına Bilgisayar programcısı olarak adım attı, Koç Şirketi Demir Döküm Fabrikalarında Bilgi işlem Müdürlüğü yaptı . 1978 yılında  İşletme İktisadi Enstitüsü’ gece bölümü’nden mezun oldu. Aynı dönemde Boğaziçi Üniversitesi’nde Bilgisayar programlama dersleri verdi.
1979 - 1987 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri’nde Bilgi İşlem Yöneticiliği ve Danışmanlığı yaptı. Bu arada “Rasyonel İnsanın Felsefesi” adlı kitabı’nı yazdı. Amerika’da halen kullanılmakta olan bazı “bilgisayar programı yazan programlar’ın üreticisi ve sahibidir. 1995 yılında Türkiye’ye döndü, TV  Yorumcusu olarak çalıştı,çeşitli dergilerde makaleler yazdı.

 Bu arada , bir dönem Liberal Parti Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu ,Yapı Kredi Bankası’da 1996 – 2001 yıllarında   proje danışmanlığı ve yazılım üretimi yaptı.

Halen Amerika’da Bilişim Danışmanlığı yapmaktadır. Evlidir , altı çocuğu vardır.

Rasyonel İnsanın Felsefesi’ kitabından alıntılar..

“Yeryüzünde İnsanca Varkalma İlkeleri”
Evrendeki her şey gibi insan da spesifik bir varlıktır:belirli bir tabiatı vardır ve bu tabiata uygun davranmak zorundadır.Ama, diğer canlılardan farklı olarak , insan ,kendi tabiatına uygun davranmayı otomatikman beceremez: yeryüzünde varkalabilmek için, hem evrenin tabiatını hem de kendi tabiatını, akıl yoluyla keşfetmek ve yine aklın rehberliğinde eylemlerde bulunmak zorundadır. Yani akıl, insanın hayatta varkalma aracıdır. Felsefe ise aklın ve insan hayatının bütünleştiricisidir......
....
Akıl yoluyla değil, şiddet yoluyla hayatta kalmayı deneyen insanlar, hayvanların hayatta kalma yöntemiyle yaşamayı deneyenlerdir. Fakat, nasil ki hayvanlar, bitkilerin hayatta kalma yöntemiyle yaşayamazlarsa, yani sabit bir yerde kalıp, toprağın kendilerini beslemesini bekleyemezlerse ; insanlar da, hayvanların yöntemiyle hayatta kalmayı,yani aklı reddedip, üretken insanları kendilerine yem edinerek yaşamayı başaramazlar.....