TEVFİK KARAÇAYIR,

İSTİHKAM BİNBAŞI


1948 yılında Bolu'da doğdu, 1960 yılında Selimiye Askeri Orta Okulu'na girdi (Sınıf Birincisi), Erzincan Askeri Lisesi'ni bitirdi. 1968 yılında Kara Harp Okulu'ndan İstihkam Subayı (Devre ikincisi) olarak mezun oldu .

 

Harbiye'den sonra bir yıl İstanbul Kağıthane'de İstihkam Okulunda okudu ve kura çekerek  Sarıkamış 9.Tüm.İs.Taburuna gitti. 1992 de Ankara Kirazlıdere’deki İnşaat Bölüğüne atandı.. 1985 te Darıca 15.Kolordu. İstihkam Taburuna  atandı, orada bir yıl kalıp Ankara'ya ODTÜ'de bilgisayar kursu görmek üzere döndü. Kurstan sonra K.K.K.lığı Teknik Daire Başkanlığında  programcı olarak göreve başladı.. Orada üç yıl bilgisayar programcısı olarak çalıştı. Sonra bir yıl Genelkurmay Ordu Bilgi İşlem Daire Başkanlığında  analist programcı olarak çalıştı. Bu arada ADMM (Gazi Üniversitesi)İnşaat Bölümünü bitirdi .

1980'de Napoli'ye NATO karargahına atandı ve orada da 1980-83 yılları arasında Bilgisayar Programlama Subayı olarak görev yaptı. 1983'ten 1989'a kadar K.K.K. Ordu Bilgi İşlem Merkezinde yazılım geliştirme işlerinde çalıştı. Bu arada Fortran, Cobol, DMS-II veri tabanı, Basic, DC Algol, Pascal bilgisayar program geliştirme kurslarına katıldı , sertifikalar aldı ve bu programlama dilleriyle sistem  geliştirme projelerinde çalıştı.

1989'da ordudan Binbaşı rütbesinden kendi isteği ile ayrıldı.

Ordudan ayrıldıktan sonra birkaç yıl bilgisayar aksesuar ve sarf malzemeleri, Intermec Barkod cihazları konusunda ticaret ile uğraştı. 1992 den itibaren tekrar yazılım işine döndü. Bilişim Ltd. (1 yıl), Bull (5 yıl) ve HAVELSAN A.Ş. de (10 yıl) çalıştı.Özellikle informix, oracle, mysql veri tabanları ve SQL, programlama dillerinden de Delphi , Oracle Developer, Java, Visual Basic kullandı.. Halen Ankara’da yaşamaktadır.