SELİMİYE ASKERİ ORTA OKULU WEB SİTESİ VE ANILARIMIZ İLE İLGİLİ....

Yıllardır yapmayı düşündüğüm bir şey vardı ; Selimiye Askeri Orta Okulu  ile ilgili bir web sitesi kurulması  . Ve, bunu başardım. Selimiyeli olan 1967 yılı Harp Okulu mezunu arkadaşım emekli ALBAY HALİT AKYILDIZ ile kırtasiye dükkanında okul anılarımızı anlatırken Selimiye için web sitesi kurmak istediğimi fakat döküman bulamadığımı, bulduklarımında çok yetersiz olduğunu söyledim. Bir "okul yıllığı" olduğunu unutmuşum , Halit, bir yıllık olduğunu söyledi ve ertesi günü yıllığı getirdi. Sevinçten uçtum. Arkadaşımın yıllığı olmasaydı o gün bu projeye başlayamazdım. Ertesi günü İstanbul Beyazıt'ta milli kütüphanede özel makinada sararmış yıllığın her sayfasının fotografını çektirdim. Detaylar çok..Çok dinlendirici bir çalışma oldu ve dinlenmeye devam ediyorum. Sizler, arada bir bu siteyi ziyaret edip okul ve arkadaşlarınızı anacaksınız , çocuklarınız ve torunlarınız  sizleri anacaklar .

Selimiye , değerli komutan arkadaşlarımız yanında değerli  sanatcılara da  okul olmuş. Okulumuz Selimiye'yi internette  araştırırken çok az bilgi buldum, onlardan biri Şair ve Doktor BEHÇET AYSAN'ın yaşam hikayesinde Selimiye'ye yer vermesiydi . Behçet Aysan'ın yaşam hikayesini ve dramını okudum , Yıllarca aynı karavanayı paylaşmışız , Sivasta Madımak otelinde yakılanlar arasında olduğunu öğrendim.. HULKİ AKTUNÇ, Behçet Aysan gibi Selimiye ve Kuleli'de okumuş bir yazar arkadaşımız . Selimiye onlarda iz yapmış , hayat hikayelerinde özellikle yer veriyorlar..

Selimiyenin bir kulesinde Şehit ve Gazilerimiz , bir kulesinde Florans Nightingle  , bir kulesinde Komutan ve Öğretmenlerimiz, bir kulesinde Şair ve Yazarlarımız , kaybettiğimiz arkadaşlarımız , koridor ve pencerelerde biz okulun çocukları, görev yapan askerler, yaralı askerler , 12 Mart 1971 tutukluları..

Hafta sonları , harçlıklarımızı bir araya getirip bakkaldan aldığımız  üzüm , peynir , helva, vs ile karınlarımızı  doyuran bizlerin  anılarını da bu sitede biraraya getirmesini  dilerim.
Berker Barçak  , İstanbul 12 Ocak 2008

Okul anıları için tıklayınız..Sizlerden gelen mesaj ve mektuplarınız için tıklayınız..........

ANILARIMIZ ...

Piyade Albay Mustafa Başel (1966-15) anılar şiir olmuş
1947 yılında Sivasta doğdu. 1960 yılında Selimiye Askeri Orta Okulu 3.ncü sınıfına girdi.
Erzincan Askeri Lisesi'nden sonra 1966 yılında Harbiye'den piyade subayı olarak mezun oldu..1974 yılnda Kıbrıs Barış harekatına katıldı. Üstün Cesaret madalyası(altın) sahibidir. Çeşitli Birlik ve kuruluşlarda görev yaptı..1997 yılında emekliye ayrıldı..

Hami Gerçek'in "mektup ve anıları"
Ben; Sitenizde yer alan okul albümünün sayfaları arasında, isim ve yaka numarası güç okunan 2. sınıf, 7. kısım, 1482 numaralı, 1945 doğumlu, 3 yıl önce 60 yaşını devirmiş olan ve Ankara` da ikamet eden öğrenci Hami Gerçek.....( 2 Ocak 2009 )

Zeki Muhtaroğlu,
1944 yılında Yalova'da doğdu 1959 yılında Selimiye 3.ncü sınıfa girdi,1962 yılında Erzincan Askeri Lisesi'nden ayrıldı, Liseyi, İstanbul Pertevniyal Lisesinde bitirdi, serbest muhasebecilik yaptıktan sonra kendi Tekstil şirketini kurdu, Halen Bodrumda yaşamaktadır. Çok sevdiği Okulunun anıları..

Tank Albay Nejat Öztemizel,
Selimiye Askeri Orta Okuluna 1959 yılında girdi. Aynı yıl Okul Fifre takımının şefliğini yaptı, Kara Harp Okulundan 1969 yılında mezun oldu, askerlik dışında müzik alanını ciddi bir uğraş olarak seçti.
Fifre takımı ile ilgili anıları..

Dursun Gürler,
1948 Yılında Erzincan'ın Kayı köyünde doğdu. 1960 yılında Selimiye Orta Okulu 3.ncü sınıfa girdi.1964 yılında Kuleli'den ,1966 yılında Harbiye'den piyade subayı olarak mezun oldu. Özellikle okulların cimnastik takımındaki başarılarıyla tanındı.1972 yılında üsteğmen rütbesinden resen emekliye ayrıldı .1973-1976 yıllarında Cumhuriyet gazetesinde yazarlık ve muhabirlik yaptı..
"Mutluluğun Tablosu " yazısı..


Bilgisayar Yüksek Mühendisi Kıdemli Albay İ.Bora Büyüköner;
1946 yılında İskenderun’da doğdu. 1959 yılında Selimiye Askeri Orta Okulu’na girdi. 1963 yılında Kuleli As.Lisesi’nden, 1965 yılında Kara Harp Okulu’ndan Muhabere subayı olarak mezun oldu. 1985 yılında Kaliforniya, ABD’de “Naval Post Graduate School” Bilgisayar Bilimleri Bölümünden Yüksek Lisans diploması ile mezun oldu ve Yük.Müh. sınıfına geçti.1996 yılında Kd. Albay olarak emekliye ayrıldı.
Okul anılarından...
Piyade Yarbay Osman Nuri Gözüodlu;
1946 yılında İstanbulda doğdu, 1959 yılında Selimiye Askeri Orta Okuluna girdi, Kuleli Lisesinden sonra Kara Harb Okulundan 1968 yılında piyade subayı olarak mezun oldu. Son görev yeri Çankırı Astsubay Hazırlama Okuluydu. 1992 yılında yarbay rütbesinden kendi isteği ile emekliye ayrıldı...
Okul anılarından...


Piyade Kıdemli Albay Nuri Ayay,
27 Ocak 1950'de İstanbul'da doğdu,1960 yılında Selimiye'ye girdi,
Selimiye'nin kapanmasından sonra bir yıl Kulelide okudu, Kuleliden sonra Erzincan'da liseye devam etti ,Erzincan'ın kapanmasından sonra tekrar Kuleli'de okudu.1970 yılında Harbiye'den piyade subayı olarak mezun oldu.Yurt içi ve dışı çeşitli birlik ve karargahlarda görev yaptı. Selimiye'den unutamadıkları , KHO 1970 Devresi Şiiri, Selimiye Şiiri
1960 giriş 1.nci Sınıf 10.ncu kısım Almanca Bölümü Yaka no 2468

 

Kurmay Yarbay Ahmet Akyol (Yazar-Senarist) ,

1946 yılında İstanbul Ortaköy'de doğdu. 1959 yılında Selimiye Askeri Orta Okulu'na girdi.Kuleli Askeri Lisesi'nden sonra 1965 yılında Harbiye'den topçu subayı olarak mezun oldu.1981 yılında Harp Akademisini , 1984 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisini bitirdi.Muhtelif birlik ve karargahlarda kurmay subay olarak görev yaptı. kendi isteği ile emekli oldu. 1986 yılından itibaren ilgi alanı yazarlık ve senaristliğe başladı. Halen Yalova'da yaşamaktadır..Okul anılarından...

  Metin Gökçek'in bir "Cumartesi anısı"

Makina Yüksek Mühendis Tahsin İlker Metin,
1945 yılında Çemişgezek'te doğdu . Askerlik hayatına Erzincan Askeri Orta Okulunda başladı. Erzincan'ın kapatılması üzerine eğitimine Selimiye Askeri Orta Okulunda devam etti..1988 yılında Yarbay rütbesinden kendi isteği ile emekli oldu . Seçkin kuruluşlarda üst düzey yönetici ve Savunma projeleri koordinatörü olarak görev yaptı...
Okul anılarından...

 

Piyade Kurmay Kıdemli Albay Mehmet Kemal Boran(Gazi),
1 Ağustos 1947 tarihinde Kıbrıs'ın Baf kazasının Aşağı Kalkanlı(Arodes) köyünde doğdu.1958 yılında Kıbrısta TMT(Türk Mukavemet Teşkilatı) adına Selimiye'ye gönderilen seçilmiş öğrenciler arasındaydı...
Bir anısı. (sünnet çocuğu)

Murat Tan,
1949 yılında Hereke-Kocaelinde doğdu. 1960 yılında Selimiye Askeri Orta Okuluna girdi. Kadıköy Ticaret lisesinden sonra Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi . Hereke Sümerbank'ta  1997 yılına kadar personel şefi olarak görev yaptı. Fabrikanın özelleştirilmesi nedeniyle Kocaeli Üniversitesine tayin edildikten sonra 2001 yılında emekli oldu.
1960 Giriş Almanca Bölümü Yaka No 2463, anıları  

Ahmet Remzi Eriş,
1946 yılında Bolu'da doğdu. 1959-1962 yıllarında Selimiye Orta Okulunda , sonra Kuleli Kuleli'den 1966, Kara Harp Okulundan 1968 yılında Tank subayı olarak mezun oldu, 1978 yılında kendi isteği ile yüzbaşı rütbesinden Silahlı Kuvvetlerden ayrıldı , Son görev yeri Çorluda Ticaret hayatına atıldı , anıları  

Berker Barçak,
1948 yılında Malatya'da doğdu ,1959-1962 yıllarında Selimiye
Orta Okulunda , sonra Erzincan Askeri Lisesi'nde bir yıl okudu, Kuleli'den 1966, Kara Harp Okulundan 1968 yılında Topçu subayı olarak mezun oldu, Askerlikte son görevi yeri 2.nci Zırhlı Tugay(Kartal-Maltepe) oldu, Mart 1972 de teğmen rütbesinden  resen emekliye ayrıldı ve Selimiye kışlasında altı ay tutuklu kaldı, İşletme İktisadı Enstitüsü'nü bitirdi, Özel sektör kuruluşlarında Bilgi İşlem Müdürlüğü ve  Proje Yönetmenliği yaptı..
Okul anılarından
... Resim 3 Mayıs 2008'de Kara Harb Okulu 1968 mezunları 40.nci yıl kutlamalarında okuduğu sınıfta ve sırasında çekilmiştir.